Yosemite Vadisi'nin Çarpıcı Zirveleri Fark Ettiğimizden Çok Daha Genç Olabilir
Yosemite Vadisi'nin Çarpıcı Zirveleri Fark Ettiğimizden Çok Daha Genç Olabilir

Yosemite Vadisi'nin kıvrımlı patikalarının binlerce metre üzerinde yükselen El Capitan ve Sentinel Rock gibi isimlere sahip monolitler, eski mitolojik devler gibi bizleri karşılıyor.

Ne kadar süredir orada oldukları net değil, ortaya çıkmalarına ilişkin önceki tahminler 10 milyonlarca yıldan ile 15 milyon yıl öncesine kadar değişiyor.

Yosemite Vadisi'nin evriminin zamanlamasını netleştirmeye yönelik yeni bir girişim, son 10 milyon yılda ortaya çıktığı düşünülen çarpıcı granit silüete dair tahminlerin düşünülenden farklı olabileceğini buldu.

Dahası, Berkeley'deki California Üniversitesi'nden jeologlar tarafından yönetilen bir araştırma ekibine göre, heykellerin çoğu son 5 milyon yıl kadar yakın bir zamanda ortaya çıkmış olabilir.

UC Berkeley buzulbilimci Kurt Cuffey, "İnsanların Tioga Yolu ve Tuolumne Meadows'un bazı bölümlerinden aşina olduğu bu yayla yüzeyi bu çok eski bir manzara" diyor.

"Soru şu: Derin kanyon ne olacak? O da çok mu eski, yoksa nispeten genç mi? Çalışmamızda bulduğumuz, kanyonun oldukça genç olması. Zamanlama için en iyi tahmin, son 3 ila 4 milyon yıl.”

Yosemite Ulusal Parkı, yaklaşık 100 milyon yıl önce kıtasal levhaların çarpışmasıyla oluşan bir volkanlar zincirinden oluşan bir sıradağ olan Sierra Nevada'nın zirveleri arasında yer almaktadır.

Zamanla, elementler graniti cilalamaya ve ham güzellikleriyle dünya çapında ünlü doğal özellikler yaratmak için kireçtaşını soymaya devam ederken, yüzeyin altındaki kuvvetler ana kayayı gökyüzüne doğru itmeye devam etti.

Yosemite Vadisi'nin kendisi, heybetli cepheleriyle öne çıkan bir avuç monolite ev sahipliği yapıyor.

Kayaların kendileri yaşlanmayla ilgili ipuçlarını analiz etmek için yeterince kolay olsa da kanatlarının şekillendirilmesi tamamen başka bir hikayedir.

Yosemite Ulusal Parkı jeologu, "Sierra'nın 100 milyon yıl önce, granit derinlerde oluşurken yüksek bir sradağ olduğunu biliyoruz. Bu, Güney Amerika'daki And Dağları'na biraz benzeyen bir yanardağ zinciriydi" diyor.

Aslında soru, o zamandan beri irtifa erozyon yoluyla mı aşağı iniyor, yoksa bir miktar aşağı mı indi ve daha sonra tekrar yükseldi mi?

Sierra Nevada çevresinde, her iki mekanizmanın da iş başında olduğuna, yamaçları dikleştirdiğine ve aralığın bazı kısımlarını artan hava koşullarına ve erozyona maruz bıraktığına dair pek çok belirti var.

Bu olaylardan yola çıkarak, jeologlar benzer fenomenlerin 10 milyonlarca yıl önce Yosemite'de iş başında olabileceğini varsayıyorlar.

Yosemite Vadisi ve çevresindeki 16 bölgeden mineral örneklerini termokronometriye tabi tutan araştırmacılar, genişleyen magmatik kayaçlar boyunca bir soğuma tarihini haritaladılar.

Şimdi, bir nehrin 10 milyonlarca yıl boyunca Sierra Nevada jeolojisi boyunca kademeli olarak bir oluk açtığını ve sonunda bir vadiye dönüşecek olan bir yol çizdiğini hayal edebiliriz.

Yaklaşık 5 milyon yıl önce, kabuğun altındaki yenilenen faaliyet, su akışını hızlandırarak ve vadiyi derinleştirerek, menzili eğdi.

Yosemite'yi her yıl milyonlarca kişi ziyaret ediyor ve bu yekpare devlerin karşısında hayranlık duyuyor. Şimdi, tek bir bakışta dinozorlar kadar eski – ve yine de insanlığın kendi ortaya çıkışı kadar yeni oluşumlar gördüklerini bilerek, bu merak duyguları daha da güçlenebilir.

Bu araştırma Amerika Jeoloji Derneği Bülteninde yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum