Haftanın Kitap Önerisi: Uzay - İlk 50 Yıl
Sputnik 1 ile atmosfer dışına yapılan ilk yolculuğun 50. yılında, 50 yıl boyunca karelenmiş en iyi fotoğraflar ve "Ay'a ayak basan ikinci insan" Buzz Aldrin'in önsözü ile tarihe düşülmüş etkileyici bir not.

Güneş doğduktan sonra çimenlerdeki çiğin Güneş tarafından emiliyor olduğunu ve tek yapmamız gerekenin çok büyük miktarda şişe bulup, bunları çiğle doldurup vücudumuza bağlamak, sabah açık havada durup Güneş'in görevini yapmasını beklemek olduğunu söylüyordu!" Cyrano De Bergerac'ın 1657'de uzay yolculuğu için önerdiği yöntem. (Uzay: İlk 50 Yıl, s. 18)

Sputnik 1 ile atmosfer dışına yapılan ilk yolculuğun 50. yılında, bu serüveni dünyada muhtemelen en iyi anlatabilecek insan Sir Patrick Moore'un olağanüstü üslubu, 50 yıl boyunca karelenmiş en iyi fotoğraflar ve "Ay'a ayak basan ikinci insan" Buzz Aldrin'in önsözü ile tarihe düşülmüş etkileyici bir not.

Dünya 4 Ekim 2007'de, atmosferin dışına yapılan ilk yolculuğu gerçekleştiren Sputnik 1'in fırlatılışının 50. yıldönümünü kutladı. Yarım yüzyıllık bir süreç içinde meydana gelen inanılmaz gelişme ve keşiflerin tarihi bir kaydı niteliğindeki bu kitapta, insanlı ilk uzay uçuşu; yörüngeye gönderilen ilk insan; Ay'a yapılan insansız ilk iniş; Dünya'nın çekim gücünün etkisinden çıkan ilk uzay aracı; Ay'a yapılan insanlı inişler, uzay aracının gelişimi; Mars, Venüs, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün'e gönderilen ilk sondaları; ve belkide bütün bu gelişmelerin arkasındaki en önemli dinamik olan Soğuk Savaş'a yer veriliyor.

Sir Patrick Moore'un eglenceli ve samimi üslubuyla kaleme alınan Uzay: İlk 50 Yıl, 50 yıllık bir dönemde bu öykünün bir parçası olmayı başarmış bir kişinin heyecan ve tutkusuyla anlatıyor. İnsanoğlunun uzaya yaptığı yolculuklarda elde edilen yüzbinlerce görüntü arasından HJP Arnold tarafından seçilmiş en etkileyici karelerin de kitaba eklenmesiyle arşiv değerine sahip, uzay hakkında hazırlanmış en önemli kitaplardan biri ortaya çıkıyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum