Yeni Süreç Kanalizasyonu Değerli Kimyasallara Dönüştürebilir
Yeni Süreç Kanalizasyonu Değerli Kimyasallara Dönüştürebilir

Stanford'dan bir bilim insanı ekibi, kanalizasyon arıtımının son derece toksik yan ürünlerini almanın ve bunları tarım ve hatta elektronik için değerli kaynaklara dönüştürmenin bir yolunu bulmuş olabileceğinden, bir insanın dışkısı başka bir insanın hazinesi olabilir.

Ekip, suyun çok daha verimli bir şekilde yeniden kullanılmasına izin verebileceğine inanıyor - temiz suya erişimi olmayan pek çok ülkede umutsuzca ihtiyaç duyulan bir şey - ve zehirli bir atık ürünü birden fazla endüstride önemli kullanımları olan bir ürüne dönüştürürken.

Stanford Üniversitesi'nde kimya mühendisliği yardımcı doçenti olan kıdemli yazar Will Tarpeh yaptığı açıklamada, "Her zaman kimyasal üretim süreçlerindeki döngüyü kapatmanın yollarını arıyoruz" dedi.

"Kükürt, kükürt kirleticilerini gübre ve pil bileşenleri gibi ürünlere verimli bir şekilde dönüştürmede iyileştirmeler için yer olan temel bir temel döngüdür."

Sonuçları ACS ES&T Engineering dergisinde yayınlandı.

Bilim insanları, insanların ürettiği çok miktarda kanalizasyon için uygun maliyetli arıtma seçenekleri bulmaya çalışırken, güçlü bir rakip olarak bir yöntem vurgulandı: anaerobik filtrasyon.

Bu işlem, sudaki katıları ve istenmeyen parçacıkları yakalayan ve ayrıştıran aktif biyokütle dolu bir filtreden akan atık suyu içerir. Verimlidir, elektrik gerektirmez ve katıları atık sudan ve hatta arıtmadan geçmiş sudan etkin bir şekilde uzaklaştırır.

Bununla birlikte, tüm iyi şeyler gibi, anaerobik filtrasyonun da sorunlu bir dezavantajı vardır - büyük miktarlarda sülfür üretir. Sülfür zehirlidir ve büyük miktarlarının üstesinden gelmek son derece zordur. Yan ürünün mevcut yönetim teknikleri, boruları aşındıran ve suyun daha fazla dezenfeksiyonunu zorlaştıran başka toksik kimyasallar üretir.

Daha iyi bir alternatif arayışında olan araştırmacılar, sülfitleri nasıl kullanılabilir hale getirebileceklerini merak ettiler. Bu tür bir kullanım, kükürt içeren gübrelerdir ve çiftçiler tarafından yaygın olarak kullanılan kükürt, bitkilerin ihtiyaç duyduğu ana besin maddesidir. Ancak bu yan ürünlerin gübreye dönüştürülmesi henüz tam olarak gelişmemiş bir süreçtir.

Araştırmacılar, elektrokimyasal kükürt oksidasyonunu kullanarak atık su sülfürlerini faydalı ürünlere dönüştürmeye başladılar ve reaksiyonun nerede sınırlı olabileceğini ve ayrıca kükürt geri kazanımını durdurabilecek herhangi bir tıkanıklık olup olmadığını belirlemek için süreci mikroskopi ile analiz ettiler.

Yenilenebilir enerji ile güçlendirilebileceğini ve tüm şehirlerin tedavisi için uygun ölçekte kullanılabileceğini iddia ederek sürece başarılı bir şekilde ince ayar yaptılar. Azot yakalayan diğer geri kazanım teknikleriyle birleştirilecek olsaydı, doğrudan amonyum sülfat gübresi bile üretebilirdi.

Ekip şimdi sürecin daha da optimize edilebileceğini ve hatta atık suyun toksik çıktısını azaltmanın, kirliliği azaltmanın ve nihayet yan ürünleri olumlu bir şekilde kullanmanın bir yolu olarak uygulanabileceğini umuyor.

Stanford'da inşaat ve çevre mühendisliği alanında doktora öğrencisi olan baş yazar Xiaohan Shao yaptığı açıklamada, "Umarım bu çalışma, kirliliği azaltan, değerli kaynakları geri kazandıran ve aynı zamanda içilebilir su yaratan teknolojinin benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olacaktır" dedi.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/nuggets-of-treasure-new-process-may-turn-sewage-into-valuable-chemicals/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum