Yapay Zeka İle Rüya Kontrolü
Yapay Zeka İle Rüya Kontrolü

Prophetic şirketi, geliştirdiği giyilebilir yapay zeka destekli bir cihaz olan Halo sayesinde insanların rüyalarını kontrol edebileceğini duyurdu.

Tahmini fiyatı 2 bin dolar olan Halo, Prophetic'in beyinden gelen veriler üzerinde eğitilmiş çok modlu yapay zeka modeli Morpheus-1 üzerinde çalışıyor ve beynin prefrontal korteks bölümünü uyarmak için yazılı komutlar yerine ultrason hologramlarını kullanıyor. Bu sayede cihaz, kullanıcının REM yani rüya görmenin gerçekleştiği en derin uyku aşamasına ulaştığını algıladığında, rüya görmeyi tetiklemek için beyne sinyaller gönderiyor.

Prophetic CEO'su Eric Wollberg, Halo'nun nasıl çalıştığını anlattığı bir açıklamada "Siz kafa bandını takarken her şey otonom olarak gerçekleşecek" ifadelerini kullandı.

Cihazın insanlar üzerinde başarılı bir şekilde test edilip edilmediği veya kullanımıyla ilgili potansiyel güvenlik endişeleri olup olmadığı sorularına Prophetic tarafından herhangi bir cevap verilmezken, şirketin web sitesindeki bilgiye göre, henüz test aşamasında olan Halo'nun 2025 yılının ilk çeyreğinde dünya genelinde çıkış yapması planlandığı görülüyor.

Kaynakça

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum