Yapay Zeka, Artık Daha Önce Hiç Duyulmamış Sesler İcat Ediyor
Araba sürmenin, kanser tespit etmenin ve masa oyunlarında bizi alt etmenin yanı sıra, yapay zeka gerçek aletlerden alınan örneklerle birleştirilen bazı gelişmiş matematiksel ifadeler sayesinde şimdiye kadar hiç duyulmamış yeni sesler üretiyor.

Uzun zaman önce, bu yeni seslerin bazılarını radyonuzdan yayılırken duyabilirdiniz. Sorumlu araştırmacılar ise müzisyenlerin çalışması için bilgisayarlar tarafından türetilen neredeyse sonsuz farklılıkta enstrümanlar geliştirmeyi umut ettiklerini söylüyorlar. 

Yeni sisteme NSynth adı verildi ve Google'ın yapay zeka ekibinin  küçük bir parçası olan Google Magenta adlı bir mühendislik ekibi tarafından geliştirildi. Google Magenta ekibi, "Doğrudan verilerden öğrenen NSynth, sanatçılara tını ve dinamikler üzerinde sezgisel kontrol ve elle ayarlanmış bir sentezleyiciyle üretmek zor veya imkansız olan yeni sesler keşfetme olanağı sunmaktadır." diye açıklıyor.

Aşağıda, bir kaç NSynth örneğini kontrol edebilirsiniz.

NSynth, yaklaşık bin farklı enstrümandan örnek alır ve bunların iki tanesini son derece sofistike bir şekilde harmanlar. Birincisi, yapay zeka programı her enstrümanın sesli özelliklerini tanımlamayı öğrenir ve böylece bu sesleri yeniden üretir.

H. İlker KAYA
Yıldız Teknik Üniversitesi - Fizik / Senior Software Developer - well-known Software Developer DIY YTU Physics Aikidoka Trained Martial Arts Basics

0 yorum