Advertisement
Yakındaki Lekesiz Yıldız, Güneş'in Maunder Minimum’unu Potansiyel Olarak Açıklayabilir 
Yakındaki Lekesiz Yıldız, Güneş'in Maunder Minimum’unu Potansiyel Olarak Açıklayabilir 

Yakındaki bir yıldızda uzun bir süredir devam eden düşük aktivite bulundu ve gök bilimciler, aynı şeyin neden bazen Güneşin başına geldiğini açıklamaya yardımcı olacağını umuyorlar. Güneş, şu anda yükselen evrede olan güneş patlamaları ve güneş lekeleriyle birlikte 11 yıllık bir faaliyet döngüsüne sahiptir. Bu, en az 400 yıldır böyleydi – ancak 1645'ten 1715'e kadar, Maunder Minimum olarak bilinen bir çağda, güneş lekeleri neredeyse yok oldu. 

Farklı güvenilirlik seviyelerine sahip çok sayıda insan, bir sonrakinin zamanlamasını tahmin etmeye çalıştı. Bu çabalar çok az başarılı oldu, çünkü büyük ölçüde astronomlar Maunder Minimum'a (ya da çok daha kısa olan Dalton minimumuna) neyin sebep olduğunu gerçekten bilmiyorlar ki bu kadar sınırlı bir örnekle o kadar da şaşırtıcı değil. 

Penn State Üniversitesi'ndeki iki öğrenci ve danışmanları, yakındaki yıldızlarda eşler aramaya çalıştı. Astronomical Journal'da daha önce belirsiz olan bir K-tipi yıldız olan HD 166620 ile başarıyı bildiriyorlar. 

İlk yazar Anna Baum yaptığı açıklamada, "Maunder Minimum'un ne olduğu hakkında büyük bir tartışma var. Güneşin manyetik alanı temelde kapandı mı? Dinamosunu mu kaybetti? Yoksa hala çok fazla güneş lekesi üretmeyen çok düşük bir seviyede mi dönüyordu? Neye benzediğini ölçmek için zamanda geriye gidemiyoruz, ancak bu yıldızın manyetik yapısını ve manyetik alan gücünü karakterize edebilirsek, bazı cevaplar almaya başlayabiliriz.”  edi.

Yazarlar, Mount Wilson ve Keck Gözlemevleri arasında 50 yıldan fazla gözleme sahip olduğumuz Güneş'e oldukça benzer kütlelere sahip 59 yıldızın verilerini inceledi. Bazı yıldızlar, özellikle güçlü manyetik alanlar yaratamayacak kadar yavaş dönenler veya ömürlerinin sonuna yaklaşanlar gibi net bir döngü göstermediler. Öte yandan, 29'u değişen uzunluklarda güçlü döngüler gösterdi. Bunların arasında, 1966'dan 2003'e kadar 17 yıllık bir döngü gösteren ve o zamandan beri neredeyse hiç yıldız lekesi olmayan HD 166620 öne çıktı. HD 166620, araştırmadaki en eski yıldızlar arasında ve Güneş'ten yüzde 24 daha az kütleye sahip. 

Doktora çalışmasının bir parçası olarak proje üzerinde çalışan Dr. Jacob Luhn, “Bu verileri ilk gördüğümüzde, bunun bir hata olduğunu düşündük. Kaç kez kontrol ettiğimiz önemli değil, her zaman bu yıldızın bisiklet sürmeyi bıraktığı sonucuna varıyoruz." dedi.

Güneş lekelerindeki zirveler, artan Güneş radyasyonu ile ilişkilidir. Bunun küresel sıcaklıklar üzerinde küçük ama tespit edilebilir bir etki yarattığı gösterilmiştir. İklim değişikliğini inkar edenler bunu, küresel ısıdaki mevcut artışın, Dünya'daki fosil yakıt salınımından ziyade Güneş'teki artan aktiviteden kaynaklandığını savunmak için kullanmaya çalıştılar. Bu, yalnızca bu değişikliklerin mevcut ısınmayı üretmek için en az 10 kat çok küçük olduğu gerçeğiyle değil, aynı zamanda yanlış yönde oldukları için - güneş aktivitesi 1950'lerde zirveye ulaştı ve o zamandan beri hafifçe aşağı doğru bir yolda olduğu için reddedildi. 

Maunder Minimum, Kuzey Atlantik çevresinde sıcaklıkların düştüğü Küçük Buz Çağı'na düştü. Küçük Buz Çağı'nın küresel bir fenomen olduğu düşünüldüğünde, yaygın olarak Güneş'ten gelen verimin azalmasına bağlandı. Daha yakın zamanlarda, dünyanın diğer bölgelerinden gelen kanıtlar, gezegenin bir bütün olarak gerçekten çok fazla sıcaklık düşüşü yaşayıp yaşamadığı konusunda şüphe uyandırdı ve Maunder Minimum'un ne kadar etkisi olduğu sorusunu açık bıraktı. 

HD 166620, Dünya'nın ikliminin itici güçleri hakkındaki bilgimizi geliştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca bize, uyduların yakın gelecekte güneş aktivitesinden ne kadar tehlikeyle karşılaşmayı bekleyebileceğini de söyleyebilir. 

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/spotless-nearby-star-could-potentially-explain-the-suns-maunder-minimum/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum