"Black Widow" Pulsar ve Ölümcül Yoldaşı Sadece 62 Dakikada Birbirlerinin Yörüngesinde
"Black Widow" Pulsar ve Ölümcül Yoldaşı Sadece 62 Dakikada Birbirlerinin Yörüngesinde

Pulsarlar inanılmaz derecede güçlü ışık yayar. Bir pulsarın bir yıldız tarafından yörüngede döndüğü bazı durumlarda, radyasyon talihsiz yıldızı kelimenin tam anlamıyla buharlaştırabilir. Bu, Black Widow pulsarlarının acımasız dünyasıdır ve gök bilimciler, şimdiye kadarki en kısa süreye sahip bir pulsar keşfettiler. Bulgular Nature'da rapor edildi.

Aday Black Widow yıldız sistemi, ZTF J1406+1222 olarak bilinir. Sistem, biri pulsardan çok uzakta yörüngede dönen üç nesneden oluşuyor. Diğeri ise pulsar'a o kadar yakın bir kahverengi cüce ki, bu sistemlerin nasıl oluştuğuna dair mevcut varsayımlara meydan okuyor. Black Widow ikili dosyasının 62 dakikalık bir süresi vardır - önceki rekorun sahibi olan 75 dakikadan çok daha kısadır.

MIT'de doktora sonrası araştırmacı olan ve Caltech'teyken araştırmayı gerçekleştiren Dr. Kevin Burdge, IFLScience'a yaptığı açıklamada, "Bu 62 dakikalık yörünge dikkat çekici çünkü yıldızların nasıl bu kadar dar bir yörüngeye girebildiğini anlamıyoruz. Pulsarın yoldaşını kesme süreci aslında onları birbirinden ayırmalı. Bu, mümkün olduğunu düşündüğümüz sınırları zorluyor." dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=kgI3w4SOAik

 

Sistem, görünür ışıkta gözlemler kullanılarak keşfedildi. Ekip, Caltech'in Palomar Gözlemevi'ndeki Zwicky Geçici Tesisi (ZTF) cihazını kullanarak, sistem parlaklığının 13 kat değiştiğine tanık oldu. NASA'nın Chandra X-ışını Gözlemevi ile yapılan takip gözlemleri, yeni anlayışlar sağlayacak ve umarız doğayı doğrulayacaktır.

Dr. Burdge, "Verilerimiz bir kara dul ikili dosyasına baktığımızı gösteriyor, ancak bu tamamen yeni bir şey olabilir. Şimdiye kadar X-ışınları, gama ışınları ve radyo dalgaları gibi diğer ışık dalga boylarında bulduğumuz kara dul popülasyonu, muhtemelen önyargılı çünkü hepsini yakalayamadık. Artık bu sistemleri tanımlayabileceğimiz yeni bir merceğimiz var." dedi.

Teleskop, sistem parlaklığındaki değişimi görebilecek kadar iyiydi, ancak çapı sadece 20 kilometre olan bir kürede Güneş'in kütlesinden daha fazlasını toplayan minik pulsar ile çok daha büyük kahverengi cüce arasında ayrım yapmıyordu. Gördükleri, kahverengi cücenin ısıtılmış yüzeyidir ve pulsar'a bakan daha sıcak "gündüz" tarafı ile biraz daha soğuk "gece" tarafını ayırt edebilir.

Üçüncü yıldız, 10.000 yıldan fazla bir süre içinde çiftin etrafında döner ve onlardan, Dünya'nın Güneş'ten olduğundan yaklaşık 600 kat uzakta bulunur. Sistem galaktik hale içinde yörüngede dönüyor ve ekip, galaktik merkeze yaklaştığına inanıyor, bu nedenle daha fazla çalışma, Black Widow pulsar fiziğinin ötesinde bilgiler sağlayabilir.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/potential-black-widow-pulsar-and-doomed-companion-orbit-each-other-in-just-62-minutes/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum