Uzak Bir Gezegenin Çevresinde Ay Oluşturan Diskte İlk Gaz Tespiti
Ötegezegen, Jüpiter'in kütlesine sahip ve yıldızından çok uzakta.

Araştırmacılar, ilk kez, AS 209 yıldızının yörüngesinde dönen bir aday büyük gezegenin çevresinde gaz varlığını tespit ettiler. Bu, gezegeni çevreleyen bir diskin -ayların ve belki de halkaların oluşabileceği madde halkasının- keşfedildiği yalnızca üçüncü kez. Diskin oldukça soğuk olduğu ve 30 Dünya'ya eşdeğer bir kütleye sahip olduğu tahmin ediliyor.

The Astrophysical Journal Letters'da bildirildiği üzere, ekip, bu çok genç gezegen sistemini incelemek için Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizisi'nden (ALMA) gözlemleri kullandı. Ev sahibi yıldızın sadece 1,6 milyon yaşında olduğuna inanılıyor, bu da gezegeni doğrulanırsa keşfedilen en gençlerden biri yapıyor. Ayrıca yıldızından 29,92 milyar kilometreden fazla uzakta ve standart gezegen oluşumu görüşümüze meydan okuyor.

Ekip şu anda JWST ile gözlemler planlıyor ve bu gözlemlerin gezegenin varlığını şüphesiz doğrulayacağını ve sistemin nasıl olduğuna dair bir anlayış sunacağını umuyor. JWST'nin ilk hedeflerinden biri, ötegezegen WASP-96b'nin atmosferiydi ve teleskop burada su buharı bulmuştu.

Florida Üniversitesi'nde astronomi profesörü baş yazar Jaehan Bae bir açıklamada, "Gezegen oluşumunu incelemenin en iyi yolu, gezegenleri oluşurken gözlemlemektir. ALMA ve JWST gibi güçlü teleskoplar sayesinde bunun gerçekleştiği çok heyecan verici bir zamanda yaşıyoruz.” dedi.

The rings around AS 209. Image Credit: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), A. Sierra (U. Chile)

AS 209 çevresindeki halkalar.

 

AS 209 sistemi, MAPS (Gezegen Oluşturan Ölçeklerde ALMA'lı Moleküller) adlı bir projenin hedefi olmuştur, çünkü yıldız, aktif olarak oluşan birden fazla gezegenin varlığını düşündüren yedi iç içe halkaya sahip yıldızı çevreleyen bir disk ile çevrilidir.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum