Türkiye’nin yerli elektrikli aracı Lodos E1 görücüye çıkıyor
TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilecek olan Efficiency Challenge Electric Vehicle yarışına Düzce Üniversitesi tarafından geliştirilen bir otomobil görücüye çıkıyor. 1 yıldır geliştirilen yerli aracın adı Lodos E1 tanıtım öncesi hazırladığı fragman ile tüm ilgiyi üstüne çekmeyi başardı.

Türkiye’nin yerli üretim 2 kişilik şehir içi kullanımına uygun Lodos E1’in gövdesinde karbon fiber ve glass fiber ile güçlendirilmiş malzeme kullanıldığı belirtiliyor. Şasi tasarımında ise Formula 1 araçlarında kullanılan Push-Rod süspansiyon sistemi ve birbirinden ön ve arka bağımsız süspansiyon sistemine sahip olan otomobil yarışta bulunan batarya kısıtlaması nedeniyle 3kW/saat kapasiteli bir pile sahip olacağı dile getiriliyor. Araçta motor sürücü,şarj sistemi,telemetri sistemi ve şasi sisteminin yerli olduğu ve yarış sonrasında aracın motorunun da yerli üretilmek istendiği belirtiliyor.

80 beygir güç üreten elektrikli bir motora sahip olan Lodos E1’in Spor otomobil şasi dinamizmi ve 500kg lık hafif ağırlığı ile tasarlanan aracın 200 beygirlik araçlara kafa tutabileceği belirtiliyor. Aracın %80 civarında yerli olduğunu belirtilen otomobilin yarış sonrası %100 yerlileştirilmesi ve hibritleştirilmesi hedefleniyor. Şimdilik tanıtım fragmanı bulunan aracın önümüzdeki haftalarda lansmanının yapılması bekleniyor.

Ayrıntılı bilgi için:
Website: www.lodoselektromobil.com
Sosyal Medya: www.facebook.com/lodoselektromobil

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • ahmet kemal
    ahmet kemal
    7 yıl önce

    Başarı yönünden sevindirici fakat keşke arabanın iç ve dış dizaynı daha geniş ve şık olabilirmiş. Yine de tebrikler.