Ailenin Maddi Durumu, Bebeklerin Beyinlerini Etkiliyor
Ailenin Maddi Durumu, Bebeklerin Beyinlerini Etkiliyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırmaya göre, ailelerin maddi durumu bebeklerinin beyinlerini şekillendirmeye yardımcı olabilir.

Aile geliri, gözlemsel çalışmalarda geçmişte birçok kez çocuk gelişimiyle ilişkilendirildi, ancak bu, araştırmacıların yoksulluğun bu tür değişiklikleri nasıl yönlendirdiğine dair doğrudan deneysel kanıtları gözlemlediği ilk çalışma.

Bulgular, yoksulluğun azaltılmasının çok küçük çocukların bilişsel ve duygusal gelişimini nasıl etkileyebileceğini değerlendirmeye çalışan ‘Bebeğin İlk Yılı’ olarak bilinen bir çalışmadan geliyor.

Columbia Üniversitesi'nden sinirbilimci Kimberly Noble, "Yıllardır yoksulluk içinde büyümenin çocukları daha düşük okul başarısı, düşük kazanç ve daha kötü sağlık riskiyle karşı karşıya bıraktığını biliyorduk" diye açıklıyor.

"Ancak, şimdiye kadar, yoksulluğun kendisinin mi çocuk gelişiminde farklılıklara neden olduğunu veya yoksulluk içinde büyümenin bu farklılıklara neden olan diğer faktörlerle ilişkili olup olmadığını söyleyemedik."

ABD'de bin düşük gelirli anne, bebekleri doğduktan kısa bir süre sonra çalışmaya alındı. Daha sonra bebeklerinin hayatının ilk dört yılı için koşulsuz, nakit ödemelerle ayda 333 dolar veya ayda 20 dolar ailelere rasgele tahsis edildi.

Ne yazık ki, salgın nedeniyle, araştırmacıların bebeklerin beyinlerinin elektriksel aktivitesini ölçebilmeleri için yalnızca 435 aile ile yüz yüze testler yapabildi.

Daha küçük örneklem büyüklüğüne rağmen, veriler düşük gelirli annelere finansal destek vermenin yaşamın ilk yılında bebek beyin aktivitesini doğrudan değiştirebileceğini gösteriyor.

Örneğin, anneleri daha yüksek nakit ödeme alan bebekler, anneleri daha az alan bebeklere göre daha yüksek frekanslı beyin aktivitesine sahipti.

Beyin aktivitesindeki bu değişikliklerin kalıcı olup olmadığını veya gelişmiş bilişsel gelişime dönüşüp dönüşmediğini görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak olabileceğinden şüphelenmek için iyi nedenler var.

Son zamanlarda yapılan bazı küçük araştırmalar, yüksek gelirli ailelerde doğan bebeklerde yüksek frekanslı beyin aktivitesinin daha yaygın olduğunu göstermiştir. Bu tür etkinlikler aynı zamanda daha yüksek dil, bilişsel ve sosyal-duygusal puanlarla da ilişkilidir, ancak bu ilişkiler her zaman tutarlı değildir.

Noble, "Tüm sağlıklı beyinler çevreleri ve deneyimleri tarafından şekillendirilir. Bir grubun 'daha iyi' beyinleri olduğunu söylemiyoruz" diyor.

"Ancak, ayda 333 doların çocukların deneyimlerini veya ortamlarını değiştirmiş olması gerektiğini ve beyinlerinin bu değişen koşullara uyum sağladığını biliyoruz."

Çalışmanın doğası gereği, yazarlar, denemede görülen yüksek frekanslı beyin dalgalarını hangi çevresel faktörlerin tetiklemiş olabileceğini hala bilmiyorlar. Şimdi sonuçlarla hane harcamalarının, ebeveyn davranışlarının, aile ilişkilerinin veya aile stresinin bir ilgisi olup olmadığını araştırıyorlar.

Sebep veya sebepler ne olursa olsun, paranın bir çocuğun nörogelişimi üzerindeki etkisi güçlü görünüyor.

Yazarlar, sonuçlarının bir gün yoksullukla mücadele için daha iyi politikaların geliştirilmesine etki edeceğini umuyorlar. Özellikle, ‘Bebeğin Birinci Yılı’ denemesi, çocukları bu politikanın merkezine yerleştirmenin önemini vurgulamaktadır.

Çalışma PNAS'ta yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum