Teorik Olarak Venüs'ün Bulutlarında Yaşam Mümkün
Teorik Olarak Venüs'ün Bulutlarında Yaşam Mümkün

Geçen yıl Venüs’teki fosfin tespitinden bu yana Venüs'e duyulan ilgi arttı. Sadece "Dünya-İkizi kötüye gitti" olarak değil, aynı zamanda “yaşam potansiyeli olan bir Dünya” olarak ilgilenilmeye başlandı. Venüs’te yaşamın düşüncesi bile kesinlikle çok tuhaftır. Şimdi ise yeni bir araştırma bunun en azından teorik olarak mümkün olduğunu gösteriyor.

Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı'nda yayınlanan çalışma, Sovyetler Birliği’nden Venera 8 ve ABD'den Pioneer Venüs sondalarının elde ettiği amonyağın tarihsel tespitinden başlıyor. Amonyak, Venüs'te bulunmamalıdır. Bu yüzden eğer gerçekten Venüs’te amonyak varsa, onu üreten sürecin önemli anlayışını kaçırıyoruz.

Bu uluslararası araştırma ekibinin önerdiği süreç kesinlikle cesurca. Ya Venüs'ün bulutlarında yaşam varsa ve aslında amonyağın kaynağı buysa? O zaman sülfürik asit bakımından zengin Venüs bulutlarının ortamı daha yaşanabilir bir şeye dönüştürülebilir. Amonyak, sülfürik asidi nötralize edip bilim insanlarının şimdiye kadar gezegenin atmosferinde buldukları anormallikleri açıklayacak kimyasal reaksiyon zincirleri başlatabilir.

MIT'den ortak yazar Sara Seager yaptığı açıklamada, "Bildiğimiz hiçbir yaşam Venüs damlacıklarında hayatta kalamaz. Ama mesele şu ki, belki orada bir hayat vardır ve çevresini yaşanabilir olacak şekilde değiştiriyordur." dedi.

Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıtlar gerektirir ve bilim insanları bunun ne olması gerektiğini bilirler. Bilim insanları Venüs'e gelecekte yapılacak keşiflerde tespit edilebilecek şeylerin bir listesini oluşturdular. Amonyak ve oksijenin varlığının doğrulanmasından kükürt dioksitin amonyum tuzlarına nötralize edildiğinin kanıtlanmasına, organiklerin varlığının saptanmasına kadar uzanıyordu liste.

"Bu hipotez,  gelecekteki görevler tarafından Venüs'ün bulutlarındaki oksijen ve amonyağın sondalar tarafından tespit edileceğini ve hem yaşam hem de amonyum sülfit ve sülfatın bulutlarınun alt kısmındaki en büyük damlacıklarda mevcut olduğunu öne sürüyor." diye açıkladı Cambridge Üniversitesi'nden ortak yazar Dr Paul Rimmer. "Ayrıca birkaç gizem daha var: Eğer yaşam oradaysa, Venüs'ün bulutları kadar kuru bir ortamda nasıl yayılıyor? Damlacıkları nötralize ederken su yapıyorsa o suya ne olur? Eğer yaşam Venüs'ün bulutlarında değilse, hangi alternatif abiyotik kimya kükürt dioksit ve suyun tükenmesini açıklar? Gelecekteki laboratuvar deneyleri ve görevler bu tahminleri test edebilecek ve bu olağanüstü gizemlere ışık tutabilecek."

Venüs'ü ziyaret edecek en az üç görev var. NASA'nın VERITAS ve DAVINCI+ görevlerinin Venüs’e 2028 ile 2030 yılları arasında yollanması bekleniyor. Avrupa Uzay Ajansı'nın EnVision Venüs yörünge aracının da ilk fırlatma penceresi 2031'de başlıyor. Bu görevler Venüs bulutlarındaki yaşam hipotezini test edebilir.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/life-in-the-clouds-of-venus-is-theoretically-possible-future-missions-will-look-for-signs/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum