ABD Uzay Kuvvetleri'nin Gizemli X-37B Uçağı Yörüngedeki En Uzun Süre İçin Bir Rekor Daha Kırdı
ABD Uzay Kuvvetleri'nin Gizemli X-37B Uçağı Yörüngedeki En Uzun Süre İçin Bir Rekor Daha Kırdı

ABD Uzay Kuvvetleri'nin robotik X-37B uzay uçağı iki yeni rekor kırdı. 7 Temmuz'da, Dünya yörüngesinde geçirilen süre için kendi rekorunu bir gün farkla kırdı. 8 Temmuz'da, muhtemelen aynı şeyi tekrar yaptı.

Boeing tarafından “dünyanın en yeni ve en gelişmiş yeniden giriş uzay araçlarından biri” olarak açıklanan mürettebatsız ve yeniden kullanılabilir bir araç olan X-37B, şu anda Yörünge Test Aracı-6 veya OTV-6 olarak bilinen altıncı görevinde. 17 Mayıs 2020'de fırlatıldı, yani 7 Temmuz itibariyle 781 gündür aralıksız uzaydaydı.

780 günlük bir önceki rekor, Ağustos 2019'da elde edildi. Altı uçuşun her biri rekor kırdı. 2010'da fırlatılan ilki, Dünya'ya geri dönüp California'daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü'ne inmeden önce yörüngede 224 gün sürdü; sonraki uçuş bunu ikiden fazlasına katladı. Üçüncü görev 674 günden fazla sürdü; 2015 yılında fırlatılan dördüncü, yörüngede 718 gün geçirdi.

Şirket, Boeing uzay aracının, otomatik yörüngeden çıkma ve iniş işlevleri, tamamen elektro-mekanik çalıştırılan uçuş kontrolleri ve frenler ve yapımında kullanılan son teknoloji malzemeler de dahil olmak üzere, uzayda "ilk kullanıma" damgasını vuran pek çok özelliğe sahip olduğunu belirtiyor.

Uzay Mekiğinin yaklaşık dörtte biri boyutunda ve tasarımı "hava ve uzay araçlarının en iyi yanlarını, kullanımı ve bakımı kolay, ekonomik bir sistemde birleştiriyor."

https://www.youtube.com/watch?v=u-7VNf7DCY8

Space.com'un bildirdiğine göre, X-37B'nin uzun gizlilik tarihine devam eden OTV-6'nın birkaç gizli yük taşıdığı söyleniyor. Yine de gemideki teslimatların tümü gizli değil: OTV-6 görevinin başarı öykülerinden biri, ABD Deniz Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı'nın Fotovoltaik Radyo-frekans Anten Modülü (PRAM) olmuştur - Dünya'da kullanmak için uzaydan güneş enerjisini toplamayı amaçlayan bir proje.

PRAM program yöneticisi Chris DePuma geçen yıl yaptığı açıklamada, "Bu noktaya kadar yapılan analiz, [PRAM]'ın yörüngede de iyi performans gösterdiğini ve hatta bazı durumlarda fırlatma öncesi laboratuvar testlerimizi aştığını gösterdi." dedi.

X-37B'den ilk veri paketlerini almak, "tüm sıkı çalışmamızın karşılığını aldığımızı doğruladı" dedi. "PRAM yörüngede çalışıyordu ve uzay güneş enerjisi ve enerji ışınlama araştırmalarını ilerletmek için değerli veriler sağlıyordu."

OTV-6'da ayrıca otostop çeken ABD Hava Kuvvetleri Akademisi tarafından tasarlanan FalconSat-8 uydusu var - X-37B'de uzaya girmek için askeri öğrenciler tarafından inşa edilen ve tasarlanan ilk uydu.

Akademi'de asistan astronotik profesörü olan Yarbay Dan Showalter, “FalconSAT-8, öğrenciler için bir eğitim platformu.” dedi. “Hava Kuvvetleri için teknoloji gösterileri yapıyoruz.”

FalconSat-8'in orada olmasının tek nedeni bu değil: Ayrıca beş deneysel yük ve radyasyonun bitki tohumları üzerindeki etkilerini araştıran iki NASA deneyi de taşıyor.

Uzay aracının etrafındaki tüm bu gizem, komplocu bazı yorumcuların X-37B'nin gizli operasyonlar için bir araç, hatta bir silah olabileceğini öne sürmesine yol açtı. Ancak uzmanlar bu fikirde birkaç tutarsızlığa dikkat çekti: 8,8 metre uzunluğunda ve 2,9 metre yüksekliğinde, 4,6 metrenin biraz altında kanat açıklığına ve 4,990 kilogram fırlatma ağırlığına sahip olan araç, etkili bir silah olabilmek için hem çok küçük hem de çok hantal. 

Eski Hava Kuvvetleri yörünge analisti Brian Weeden, OTV-6 ilk fırlatıldığında Space.com'a “Takip edilebilir, bu yüzden herhangi bir şeye gizlice yaklaşması zor.” dedi. "Ve kendi kendine aşağı indiğinde, çok hantal, yavaş hareket eden bir planör."

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum