Sürücüsüz otomobilden sonra şimdi de sürücüsüz bebek arabası
Sürücüsüz otomobiller son yıllarda oldukça yaygınlaşmaya başladı. Bunun en büyük sebebi insan müdahalesi olmayan otomobilin daha güvenli bir şekilde hareket edebilmesi. Diğeri ise tahmin edeceğiniz üzere yolculukların bu otomobillerle çok daha rahat olması. Şimdi ise sürücüsüz araç modası hiç tahmin edemeyeceğiniz bir ürün kategorisine, bebek arabalarına geliyor ve ebeveynlerin hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

İlk akıllı bebek arabası olarak lanse edilen Smartbe, akıllı telefonda bulunan uygulamasıyla bağlantılı olarak çalışıyor. Üzerinde bulunan sensörler sayesinde yoldaki engelleri algılayan araba, kullanıcısıyla arasında da belirli bir mesafeyi koruyor. Kullanıcının arabaya dokunmasına gerek kalmıyor ve kendisi nereye giderse araba da o yöne doğru hareket ediyor. Smartbe’nin 3 adet farklı modu bulunuyor. Tamamen sürücüsüz modda hiçbir müdehale gerektirmeden hareket eden araba, yarı otomatik moddayken kendi motorları aracılığıyla belirli bir güç sağlayarak kullanıcının rahatlıkla arabayı sürmesi sağlanıyor. Manuel modda ise standart bebek arabaları gibi kullanılabiliyor. 

Hava filtresine de sahip olan arabanın içerisindeki sıcaklık değiştirilebiliyor veya müzik çalınabiliyor. Üst kısımda yer alan kamera aracılığıyla bebeğin durumu her an kontrol edilebilirken arabadan uzaklaşıldığında telefona gelen bildirimle kullanıcı uyarılıyor. Gece olduğunda arabanın üzerindeki uyarı lambaları yanıyor ve böylece arabanın herkes tarafından fark edilebilmesi sağlanıyor.

Birçok farklı renk seçeneği mevcut olan ve Indiegogo’da 80 bin dolar destek bekleyen Smartbe’lerden birine sahip olabilmek için en az 399 dolar bağışta bulunmak gerekiyor. Ancak bu fiyata sadece normal moda sahip bebek arabasına sahip olunabiliyor. Sürücüsüz modu bulunan araba için ödemeniz gereken miktar ise tam 3.099 dolar. Projenin sorunsuz bir şekilde sonuçlanması halinde bebek arabalarının bu yılın aralık ayında kullanıcılarla buluşacağı belirtiliyor.

Kaynak
http://www.log.com.tr/surucusuz-otomobilden-sonra-simdi-de-surucusuz-bebek-arabasi-video/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum