SpaceX, eski Falcon roketlerini değerlendiriyor
SES şirketi, Spacex'e ait, daha önceki bir fırlatışta kullanılan Falcon roketiyle uzaya bir uydu gönderecek ilk şirket olacak

Lüksemburg merkezli (Société Européenne des Satellites) SES kısa adlı Avrupa Uydu Şirketi, Spacex'e ait, daha önceki bir fırlatışta kullanılan Falcon roketiyle uzaya bir uydu gönderecek ilk şirket olacak.

Fırlatışın bu yılın 4'üncü çeyreğinde yapılması ve uydunun Dünyanın yörüngesinden çok yükseğe yerleştirilmesi bekleniyor.

SpaceX yetkilileri, fırlatılan uyduların denize düşen büyük, pahalı parçalarının yeniden değerlendirilmesinin ciddi anlamda zamandan ve paradan tasarruf sağlayacağını belirtti.

SpaceX firmasının sahibi Elon Musk, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, "SpaceX'e uzun süredir devam eden inancınız için teşekkürler. Dönüm noktası olacak bu uçuşu sizinle gerçekleştirmek için sabırsızlanıyoruz." ifadesine yer verdi.

SES baş teknoloji yetkilisi Martin Halliwell de yaptığı basın açıklamasında, firmanın gelecekteki görevi için yaptığı denemenin şirketine "tam güven" sağladığını kaydetti. 

Halliwell, "Yeniden kullanılabilir roketlerin uzay uçuşlarında yeni bir çağ açacağına inanıyoruz." dedi.

SpaceX tarafından fırlatılan Dragon uzay aracı, 18 Temmuz'da kenetlendiği Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ), gelecekte uzaya gönderilecek roket gemileri tarafından kullanılmak üzere kenetlenme halkası götürmüştü.

SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketi, 15 Haziran'da, 2 ayrı iletişim uydusunu başarılı şekilde fırlattıktan sonraki iniş denemesinde başarılı olamamış ve okyanusa düşmüştü.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay mekiklerinin 2011'de emekliye ayrılmasının ardından UUİ'ye ikmal için SpaceX şirketi ile anlaşmıştı.

NASA'nın, Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) için tasarlanan roketi için geliştirilen şimdiye kadarki en kuvvetli güçlendirici motorunun ilk denemesi 2015'in Mart ayında, ikinci ve son denemesi de geçen ay sonunda yapılmıştı.

Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX, Mars'a ilk uçuşunu 2018'de Kennedy Uzay Merkezi'nden yapmayı planlıyor.

Musk, nisan ayında Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada "Kızıl Ejderha (Red Dragon)" adlı uzay aracını 2018'de Mars'ın yüzeyine indirmeyi planladıklarını ve ilk deneme uçuşunda astronot olmayacağını belirtmişti.

AA

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum