Şimdiye Kadarki En Uzun Hızlı Radyo Patlaması Gözlemlendi ve Gizemli Bir Kozmik "Kalp Atışı" Var
Ortalama FRB'den 1000 kat daha uzun süren bu sinyal son derece şaşırtıcı.

Hızlı Radyo Patlamaları (FRB'ler), uzayın derinliklerinden gelen milisaniye uzunluğunda güçlü radyo dalgaları emisyonlarıdır. Kaynakları hakkında tam bir anlayış eksiktir. Bu son gözlem, şimdiye kadar gördüğümüz tuhaf sinyaller listesine oldukça benzersiz bir şekilde katkıda bulunuyor.

Nature dergisinde bildirildiği üzere, FRB 20191221A, iki nedenden dolayı şimdiye kadar inanılmaz bir keşif. İlk olarak, yaklaşık üç saniye sürerek, diğer FRB'lerden yaklaşık 1000 kat daha uzun. İkincisi, sinyalin içinde bir titreşim var. Her 0,2 saniyede bir, patlamanın içinde, ekibin kozmik bir kalp atışına benzettiği bir vuruş var.

MIT'nin Kavli Astrofizik ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nde doktora sonrası araştırmacı olan yazışmadan sorumlu yazar Daniele Michilli, yaptığı açıklamada, "Bu alışılmadık bir durum." dedi. "Sadece çok uzun değil, yaklaşık üç saniye sürdü, aynı zamanda saniyenin her bölümünde - bum, bum, bum - bir kalp atışı gibi yayılan, son derece kesin olan periyodik zirveler vardı. Bu, sinyalin kendisinin periyodik olduğu ilk sefer.”

Peki, bu FRB'yi oluşturan nedir? Gökbilimciler emin değiller ama asıl şüpheli diğer FRB'lerin çoğuyla aynı: bir magnetar, inanılmaz bir manyetik alana sahip bir tür nötron yıldızı. Bunlar muhtemelen çok kısa atışları tekrarladığı bilinen diğer cisimlerin arkasındaydı ve bunun da arkasında olabilir.

Michilli, "Evrende tam olarak periyodik sinyaller yayan pek çok şey yok." diye açıkladı. “Kendi galaksimizde bildiğimiz örnekler, dönen ve bir deniz fenerine benzer bir ışın yayılımı üreten radyo pulsarları ve magnetarlardır. Ve bu yeni sinyalin daha büyük ölçüde bir magnetar veya pulsar olabileceğini düşünüyoruz.”

Magnetarlar birkaç önemli yönden uygun olsa da, bu FRB'lerin yayılımı her senaryoda tam olarak net değildir. Bu yeni FRB'yi tespit eden CHIME gözlemevi çok daha fazlasını keşfetti ve bunlar pek aynı kalıptan çıkmış gibi değiller.

Michilli, "CHIME şimdi farklı özelliklere sahip birçok FRB tespit etti." dedi. "Bulutların içinde yaşayan çok çalkantılı bazılarını gördük, diğerleri ise temiz ortamlardaymış gibi görünüyor. Bu yeni sinyalin özelliklerinden, bu kaynağın çevresinde son derece çalkantılı olması gereken bir plazma bulutu olduğunu söyleyebiliriz.”

FRB 20191221A'yı daha iyi anlamak için en iyi umut, ya onu tekrar görmek ya da ana FRB içinde karmaşık sinyallerle benzer olayları tespit etmektir.

Michilli, "Bu tespit, daha önce hiç görmediğimiz bu aşırı sinyale neyin sebep olabileceği ve bu sinyali evreni incelemek için nasıl kullanabileceğimiz sorusunu gündeme getiriyor." dedi. "Geleceğin teleskopları ayda binlerce FRB keşfetmeyi vaat ediyor ve o noktada bu periyodik sinyallerin çok daha fazlasını bulabiliriz."

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum