Rusya, Yaptırımlar Üzerine ISS'de Batı Ülkeleriyle İşbirliğini Durdurdu 
Rusya, Yaptırımlar Üzerine ISS'de Batı Ülkeleriyle İşbirliğini Durdurdu 

Rusya, Ukrayna işgali nedeniyle Rusya'ya uyguladığı "yasadışı" yaptırımlar olarak adlandırdığı şeyin ışığında, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) konusunda ABD ve Batılı ülkelerle işbirliğini sonlandıracağını duyurdu. 

Daha önce bu yaptırımları bir "ekonomik savaş" eylemi ilan ettikten sonra, Rus hükümeti Avrupa Uzay Ajansı ve NASA ile ortak faaliyetlere katılmayı reddedeceğini, Roscosmos başkanı Dmitry Rogozin'in "tam ve eksiksiz" olmaya devam edebilmelerinin tek yolunu belirttiğini söyledi. 

Rogozin daha önce NASA ve diğer uzay ajanslarına, 31 Mart'a kadar yaptırımların derhal geri çekilmesini veya ISS işbirliğinin sona ermesini talep eden bir temyiz başvurusunda bulunmuştu. Bunu reddeden yanıtlar aldıktan sonra Rogozin, 2 Nisan'da uzun bir Twitter dizisinde uluslararası ortaklığın artık devam etmeyeceğini duyurdu. 

“Yine de ortaklarımızın tutumu net: yaptırımlar kaldırılmayacak. Aynı zamanda, istasyonun yaşayabilirliğini ve güvenliğini sağlamak için Rusya'nın rolünün temel öneme sahip olduğu ISS'deki işbirliğinin yok edilmesinden korkan Batılı ortaklar, gerçekte, çalışma açısından yaptırımların olduğunu açıkça ortaya koyuyor. ISS'nin çıkarları işe yaramaz. Uluslararası Uzay İstasyonu ve diğer ortak projelerdeki ortaklar arasındaki normal ilişkilerin restorasyonunun ancak yasa dışı yaptırımların tamamen ve koşulsuz olarak kaldırılmasıyla mümkün olduğuna inanıyorum.” diye yazdı Rogozin. 

Rogozin ve Roscosmos, Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından yaptırımların başlatılmasının ardından, Rogozin tarafından yayınlanan ve Rusya'nın ISS'den ayrıldığını ve ABD'li astronot Mark Vande Hei'yi geride bırakarak dağıldığını gösteren garip ve üstü kapalı bir video da dahil olmak üzere, son derece tartışmalı eylemleri tehdit ediyor. Bu, Rusya'nın yaptırımlara yanıt olarak bir Rus Soyuz roketiyle eve dönmesi planlanan astronotu geride bırakmayı düşündüğüne dair çılgınca spekülasyonlara yol açtı, ancak daha sonra durumun böyle olmadığını açıkladılar ve Vende Hei 30 Mart'ta geri döndü. 

Rusya ile işbirliğinin sona ermesi, ISS'nin sonunu, en azından bildiğimiz kadarıyla, ISS'yi yörüngede tutmak için entegre itme sağlayan Rus roketleri ile ifade edebilir. İlk yaptırım dalgalarının ardından Rogozin, Rusya'nın kaldırılmasının ISS için "kıyamet" anlamına geleceğini tweetledi ve ABD'ye veya Avrupa'ya "UUU'yu yörüngeden düşmekten kimin kurtaracağını" sordu. Elon Musk daha sonra SpaceX logosuyla tweet'e yanıt verdi ve daha sonra firmanın gerekirse destek sağlamak için Dragon roketleriyle devreye girmeye istekli olacağını doğruladı.

NASA, ISS'yi 2030'a kadar uzatmayı ileri sürdü ve diğer ortakların çoğu aynı fikirde. ISS, ilk olarak 1988'de ABD, Rusya, Avrupa, Kanada ve Japonya tarafından müzakere edilen Hükümetlerarası Anlaşma ile yönetilmektedir. IGA'yı ihlal etmek istemedikleri için, NASA, ESA, Jaxa ve Kanada Uzay Ajansı'nın anlaşmayı bozması pek olası değildir. bu ortaklık, yani fiilen Rusya'ya inecek. Ancak, Rogozin daha önce yaygara kopardı ve ayrılmakla tehdit etti. Bu sefer gerçekten gerçekleşip gerçekleşmeyeceği görülmeye devam ediyor. Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/russia-halts-cooperation-with-western-countries-on-the-iss-over-sanctions/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum