Sıcak Su Kütlesi Okyanus Yaşamını Hala Olumsuz Etkilemeye Devam Ediyor
Sıcak Su Kütlesi Okyanus Yaşamını Hala Olumsuz Etkilemeye Devam Ediyor

"Blob" lakaplı, 2014'ten 2016'ya kadar Pasifik Okyanusu'nun bir bölümünü kaplayan anormal derecede sıcak büyük bir su parçası, çok çeşitli türler üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip oldu.

Kaliforniya kıyılarındaki Santa Barbara Kanalı'nda yapılan yeni bir çalışma, bu çevresel felaketin deniz ekosistemlerini nasıl etkilemeye devam ettiğini vurguluyor.

Blob, o zamanlar su ekosistemlerinde önemli değişimlere neden oldu, özellikle de anemon gibi hayvanları etkiledi. Bu son araştırma, 6 yıl sonra, yosun ormanı ekosisteminde yaşayan su altı popülasyonlarının hala eski haline dönmediğini gösteriyor.

Resiflere bağlı filtre besleyiciler olan omurgasızların seviyeleri genel olarak geri dönerken, istilacı türler Watersipora subatra (yakın zamanda gelen) ve Bugula neritina (uzun süreli ikamet eden) türlerine ait sayılarda patlama yaşadı. Bunlar bryozoan türleridir; temelde tek bir organizma gibi gruplar halinde birlikte hareket eden küçük, kolonyal, dokunaçlı hayvanlardır.

Santa Barbara'daki California Üniversitesi'nden çevrebilimci Kristen Michaud, "En azından sıcak dönemde kazananlar gibi görünen hayvan grupları, istiridyeler ve deniz şakayığı gibi daha uzun ömürlü türlerdi" diyor.

Daha sıcak su, anemonlar, yumrulu kurtlar ve istiridyeler gibi canlıların beslenecek fitoplanktonlarının tükenmesi anlamına geldiğinden, omurgasızların sayısı, Blob'un hakim olduğu 2015'te ilk başta yüzde 71'lik bir düşüş gördü.

Plankton, ılık suyun varlığı sayesinde sınırlı olan daha soğuk su tarafından getirilen besinlere dayanır. Bu sapsız omurgasızların metabolizmaları ısıyla da arttı, yani alamadıkları yiyeceklerden daha fazlasına ihtiyaçları vardı.

Araştırmacılar, W. subatra ve B. neritina'nın hakimiyetinden birkaç nedenin sorumlu olabileceğini söylüyor: Bunlar arasında daha yüksek sıcaklıklarda hayatta kalma ve resiflerde uzay için daha agresif bir şekilde rekabet etme yeteneği yer alıyor. Ek olarak, bölgedeki yosun ormanlarının devam eden dayanıklılığı, muhtemelen bu bryozoanlar için yer açmaya yardımcı oldu.

Ölçekli solucan salyangozu (Thylacodes squamigerous) olarak bilinen başka bir yerli karındanbacaklı da, büyük olasılıkla daha sıcak sulara daha iyi tahammül edebildiği ve besin kaynağı seçenekleri planktonun ötesine geçtiği için iyi gidiyor.

Bu değişikliklerle ilgili sorun, yeni gelenlerin ekosistemde yerini aldıkları türlerle aynı rolü oynamamasıdır. Örneğin, bryozoanlar daha kısa ömürlüdür ve hızlı büyüme yaşarlar ve daha az yoğun ancak daha uzun süreli ısınma dönemlerinde hayatta kalma konusunda, değiştikleri hayvanlar kadar usta değildirler.

Bölge onlarca yıldır dikkatle izleniyor ve bu izleme devam edecek. Araştırmacılar, Blob'un devam eden etkilerinin, besin zincirinin yukarısındaki deniz türleri üzerindeki etkisi de dahil olmak üzere devam etmesini bekliyorlar.

Araştırma, Communications Biology'de yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum