Serin yaz, Kuzey Buz Denizi'ne yaradı
2013 yılında yaşanan alışılmadık serinlikte bir yaz sonrası Kuzey Buz Denizi'nde buzun hacmi üçte bir civarında arttı.

Araştırmacılar büyümenin 2014'te de devam ettiğini ve önceki üç yılda kaydedilen buz kaybını fazlasıyla telafi ettiğini söylüyorlar.

Konuya ilişkin son araştırmaya katılan bilim insanları, yaz mevsiminde hava sıcaklıklarındaki değişimlerin buz üzerindeki etkilerinin düşünülenden daha büyük olduğuna inanıyor.

Ancak, uzmanlar, 2013'teki gelişmelerin bir defalık olduğunu ve iklim değişikliğinin önümüzdeki yıllarda buz hacmini küçültmeye devam edeceğini söylüyor.

Konuya ilişkin ilk veriler 2013 sonunda yayımlandı.

Bunlar şimdi, 2014 verileri de eklenerek, yeni bir çalışmada yeniden değerlendirildi.

Bilim insanları şimdi yayınlanan daha doğru ölçümlerin, denizdeki buzun iklim değişikliklerine önceden düşünülenden daha duyarlı olduğunu gösterdiğine inanıyor.

Bazıları bunu olumlu olarak görebiliyor.

Ancak bilim insanları soğuk geçen yıllarda buz hacmi artarken, sıcak zamanlarda azaldığının altını çiziyor.

Araştırma ekibinden Rachel Tilling "buz hacminde onlarca yıldır süren kademeli düşüşü neredeyse bir kaç yıl geri çevirdik" diyor.

Ancak Tilling, şunu da ekliyor: "Sadece anormal bir yıl geçirdiğimizi söyleyebilirim. Buz hacminin uzun vadeli trendi aşağı doğru ve Kuzey Kutbu'nda sıcaklıkların uzun vadeli trendi yukarı doğru. Son bulgular bize bunu inkâr için herhangi bir gerekçe vermiyor."

Kaynak
http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/07/150721_arktik_buz

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum