Doğru akım (DC) mı,  Alternatif akım (AC) mı daha avantajlıdır?
Doğru akım (DC) mı, Alternatif akım (AC) mı daha avantajlıdır?

Elektrik üreten santrallerden evlere ve iş yerlerine elektriğin taşınması gerekir. Taşınma yüksek gerilim hatları yani iletkenlerle yapılır .

Doğru akımı yükseltmek ve düşürmek kolay değildir. Alternatif akımda ise, transformatör dediğimiz gerilim dönüştürücüler ile akımı kolayca yükseltebilir ve düşürürebiliriz. Burada alternatif akımın (AC) daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Thomas Edison doğru akım (DC), Nikola Tesla ise alternatif akımı (AC) savunmuştur. Tesla'nın üç fazlı alternatif akım santrali kurması ile enerjinin nakli ve kullanımı kolaylaşmıştır. Santrallerde üretilen elektrik 380.000 volt gibi değerlere çıkarak yüksek gerilim hatları yani iletkenler ile şehirlere gelir. Transformatörler ile de 220 volt gibi bir değere düşürülür. 

Evlerimizde kullandığımız; buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın gibi aletleralternatif akım ile çalışırken; Radyo, televizyon, cep telefonu gibi aletlerde doğru akım ile çalışır.

En basit örneği ise, bilgisayarımızı şarj ederken kullandığımız adaptör (genellikle şarj kablosu kısmında yuvarlak veya dikdörtgen şeklinde olan kutu) Alternatif akımı doğru akıma çevirir.

Ülkemizde birçok ülkede olduğu gibi alternatif akım olarak 220V ve frekans olarak 50 Hz kullanılır. 

Buradan anlıyoruz ki hem alternatif akıma hemde doğru akıma ihtiyacımız var. Şehirlerde kullandığımız elektrik için ise alternatif akımı tercih etmek daha avantajlıdır.

Sude Manka
Çukurova Üniversitesi - Fizik öğrencisi 𝑵Ü𝑲𝑳𝑬𝑬𝑹 𝑭İ𝒁İ𝑲 ☢️

0 yorum