James Webb Uzay Teleskobu Şimdiye Kadar Bildiğimiz En Eski Galaksiyi Bulmuş Olabilir
James Webb Uzay Teleskobu Şimdiye Kadar Bildiğimiz En Eski Galaksiyi Bulmuş Olabilir

Verileri analiz eden bir bilim insanı yaptığı açıklamada, James Webb Uzay Teleskobu'nun 13,5 milyar yıl önce var olan bir galaksi bulmuş olabileceğini söyledi.

Harvard Astrofizik Merkezi'nden Rohan Naidu AFP'ye verdiği demeçte, GLASS-z13 olarak bilinen galaksinin, Büyük Patlama'dan 300 milyon yıl sonrasına, yani daha önce tanımlanan herhangi bir şeyden yaklaşık 100 milyon yıl öncesine kadar uzandığını söyledi. "Potansiyel olarak şimdiye kadar birinin gördüğü en uzak yıldız ışığına bakıyoruz" dedi.

Nesneler bizden ne kadar uzaktaysa, ışıklarının bize ulaşması o kadar uzun sürer ve bu nedenle uzak evrene bakmak, geçmişi görmektir.

GLASS-z13, Evrenin en erken döneminde var olmasına rağmen, ilk 300 milyon yıl içinde herhangi bir zamanda oluşabileceğinden kesin yaşı bilinmiyor.

GLASS-z13, yörüngedeki gözlemevinin NIRcam adlı ana kızılötesi görüntüleyicisinden verilerde tespit edildi - ancak keşif, NASA tarafından geçen hafta yayınlanan ilk görüntü setinde açıklanmadı.

Kızılötesinden görünür spektruma çevrildiğinde, galaksi, "derin alan" olarak adlandırılan uzak kozmosun daha geniş bir görüntüsünün parçası olarak görünür.

Dünyanın dört bir yanından toplam 25 gökbilimciden oluşan bir ekip - bulgularını bilimsel bir dergiye sundu.

Şimdilik, araştırma bir önbaskı sunucusunda yayınlanıyor, bu nedenle henüz hakemli bir incelemeden geçmediği belirtelim ancak şimdiden küresel astronomi topluluğunu ayağa kaldırdı.​

Naidu, aynı veriler üzerinde çalışan Marco Castellano liderliğindeki başka bir gökbilimci ekibinin de benzer sonuçlara ulaştığını söyledi ve "bu bize güven veriyor" dedi.

Webb'in en büyük vaatlerinden biri, 13,8 milyar yıl önce Büyük Patlama'dan sonra oluşan en eski gökadaları bulma yeteneğidir.

Naidu ve meslektaşları, uzak Evrenin bu kızılötesi verilerini taradılar ve son derece uzak galaksilerin bir imzasını aradılar.

Belirli bir kızılötesi dalga boyu eşiğinin altında, tüm fotonlar nesne ile gözlemci arasında bulunan Evrenin nötr hidrojeni tarafından emilir.

Uzayın aynı bölgesine işaret eden farklı kızılötesi filtreler aracılığıyla toplanan verileri kullanarak, fotonlardaki bu düşmelerin nerede meydana geldiğini tespit edebildiler ve buradan bu en uzak galaksilerin varlığını çıkardılar.

Naidu, "Bu çok çarpıcı imzaya sahip galaksiler için tüm erken verileri aradık ve bunlar açık ara en çekici imzaya sahip iki sistemdi" dedi.

Bunlardan biri GLASS-z13, diğeri ise eskisi kadar eski olmayan GLASS-z11'dir.

Naidu, "Güçlü kanıtlar var, ancak hala yapılacak işler var" diyor. "Şu anda mesafeye ilişkin tahminimiz, göremediğimiz şeylere dayanıyor - gördüklerimize bir cevap vermek harika olurdu" dedi.

Geçen aralık ayında fırlatılan ve yakın zamanda tam olarak faaliyete geçen Webb, şimdiye kadar yapılmış en güçlü uzay teleskopudur.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum