Schrödinger’in Kedisinin Dalga Fonksiyonunu Tanımladılar
chrödinger’in kedisi uzun zamandır kuantum mekaniğinde büyük bir ikilemdir. Kedi gerçekten canlı mı ya da ölü mü? Ya da bu şey sadece kafamızın içinde sergilenen bir tuhaflık mı?

Queensland Üniversitesi’nden araştırmacılar bu soruyu cevaplamak için büyük bir ilerleme kaydettiler. Fotonların dört boyutlu hali kullanılarak ve bu fotonları çok hassas ölçümlere tabi tutarak kedinin ölü ya da canlı olmasını kedinin gerçek hayattaki haline ilişkin bilgi eksikliği nedeniyle ortaya çıktığını ileri sürdüler. 

Kuantum fiziğindeki diğer nesnelerde de olduğu gibi, bu kedi de kuantum dalga fonksiyonu tarafından tanımlanır. Queensland Üniversitesi Matematik ve Fizik Fakültesi’nden araştırmanın liderliğini yapan Dr. Alessandro Fedrizzi “Kuantum dalga fonksiyonunu dediğimiz şey kuantum mekaniğindeki fiziksel tabanlı sistemleri tanımlayabilmek için kullanılan “merkezi bir araç”tır, diğer yandan da bu araç hala detaylı olarak anlaşılamadı” diyor. Bu durum yalnızca bir sistemin gerçek haline dair bilgimizin sınırlı olduğunu mu gösterir, ya da bu durum gerçeklikle uyumlu mudur? “Yani objektif bir gerçeklik var mı?” Bu tartışma on yıllardır tamamen teorik olarak kalmıştı ki, makalenin yazarlarından Dr. Cyril Branciard ve Dr. Eric Cavalcanti‘nin de içinde bulunduğu kuantum teorisyenlerinden oluşan 3 ekip bu soruya cevap bulabilmek için deneysel testler tasarladılar. 

Makale yazarlarından Mr Martin Ringbauer: ” Bu veriler,  eğer objektif bir gerçeklik varsa dalga fonksiyonu bu gerçeklikle birebir uyumludur” diyor. Yani kısacası, Schrödinger’in kedisi gerçekten hem ölü hem de canlı haldedir. Ölçümler ve analizler daha fazla geliştirildikçe, fizikçiler dalga fonksiyonun iki yorumuyla yalnız kalacaklar: Dalga fonksiyonu gerçek mi? Yoksa sadece bir hiç mi?

Schrödinger’in Kedisi Nedir?  Schrödinger’in Kedisi, Avusturyalı fizikçi Erwin Schrödinger tarafından ortaya atılmış, kuantum fiziğiyle ilgili olan, hakkında çok tartışma yapılmış düşünce deneyi. Genellikle kuantum mekaniğive Kopenhag Yorumu’yla ilgili bir paradoks olarak bilinir. Schrödinger’in kedisi paradox diye tanımlanan düşünülmüş bir teoridir,Erwin Schrödingertarafından 1935′ te icat edilmiş. Schrödinger, problem olarak gördüğü günlük nesnelere uygulanan kuantum mekaniğinin Copenhagen yorumunu resimlendirdi.Bir kedi ölü ya da diri olabileceği rastgele bir duruma bırakılıyor ve karar vermek için gözlemlemeye ihtiyaç duyuluyor. Bu düşünülmüş deney, özellikle kuantum mekaniğinin teoriksel yorumunun tartışmasıdır. Schrödinger’ in kedisi; bir kedi bir küçük şişe zehir ve radyoaktif kaynakla bir kapalı bir kutuya bırakılıyor. Eğer içerideki monitör radyoaktifliği algılarsa(azalmakta olan tek atom)küçük şişe kırılır, zehir kediyi öldürür.  Bir süre sonra  kuantum mekaniğin Copenhagen anlamdırması kedinin bir dalga fonksiyonu olduğunu anlık olarak  hayatta veya ölü olma ihtimalini vurgular.Kutuya bir kez bakıldığında kedi canlı veya ölü olabilir, ikisi birden olamaz.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum