Satürn'ün Uydusu Enceladus Artık Yaşam İçin Tüm Elementlere Sahip
Enceladus, dünya dışı yaşam bulmak için giderek artan bir hedef olarak görülüyor ve yeni bir çalışma, büyük bir engel olarak kabul edilen şeyi ortadan kaldırıyor.

Enceladus, Satürn'ün başka bir küçük uydusu olmaktan hızla büyük soruyu yanıtlamak için birinci bölge olmaya geçti: Evrende yalnız mıyız? Hiç kimse Enceladus'un duyarlı canlılara ev sahipliği yaptığını düşünmüyor, ancak eğer mikropları barındırıyorsa, yaşamın bol olduğuna ve bir şans verildiğinde “bir yolunu bulacağına” dair güçlü bir kanıt olacaktır.

Bir insanı hayatta tutmak için çok çeşitli elementler gerekir, ancak bunlardan sadece beşi dünyadaki her canlı için gereklidir: hidrojen, oksijen, karbon, azot ve fosfor. Enceladus'un bir kısmı uzaya kaçan sıvı su okyanusuna sahip olması, astrobiyologların dikkatini küçük aya çeken ilk şeydi, bu nedenle listedeki ilk iki elementin bol olduğunu biliyoruz.

Ayın gaz sütunlarındaki amonyak ve metan buzları, Enceladus'un iç okyanusunda nitrojen ve karbonun varlığını doğrular ve moleküler hidrojen, biyolojik olarak kullanılabilir enerjinin varlığını gösterir. Ancak, fosfor hakkında şüpheler dile getirildi. Fosfor olmadan yaşama giden başka yollar olsa da, kendi kendini kopyalayan organizmalar için beklentiler önemli ölçüde daha zayıf olacaktır. Neyse ki, Proceedings of the National Academy of Sciences'daki bir makale, fosfor eksikliğinin bir sorun olma ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor.

Southwest Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Christopher Glein bir açıklamada, "NASA'nın Cassini uzay aracının Satürn sistemini ziyaret etmesinden bu yana, toplanan verilerin mümkün kıldığı keşifler bizi tekrar tekrar şaşırttı." dedi.

Europa'nın iç okyanusunu Enceladus'unkinden çok daha uzun süredir biliyor olsak da, Satürn'ün uydusunun bileşimi hakkında Jüpiter'inkinden daha fazla şey biliyoruz. Bunun nedeni, Enceladus'un gayzerlerinden çıkan sütunu inceleme şansımız oldu. Glein, "Öğrendiğimiz şey, sütunun bildiğimiz yaşamın neredeyse tüm temel gereksinimlerini içerdiğidir." dedi. Fosfor, varlığına dair doğrudan bir kanıt olmaksızın bir istisnadır.

Fosfor varlığını test etme hassasiyetine sahip gelecekteki görevler çok uzakta, bu nedenle Glein ve ortak yazarlar varlığını belirlemek için daha az doğrudan bir yol aradılar.

Enceladus tamamen sıvı değildir. Yoğunluğundan, fosfor da dahil evrendeki tüm bol elementleri neredeyse kesinlikle içeren katı bir çekirdek içerdiğini biliyoruz. Makale, kayalardaki fosfat minerallerinin okyanusa salınıp salınmayacağını belirlemek için çekirdek ve üzerindeki okyanus arasındaki etkileşimleri modelliyor. Sıcaklığın, basıncın ve asitliğin, ağırlıklı olarak ortofosfat (PO43−) biçimindeki fosfatları özellikle çözünür hale getirmek için doğru olduğunu buldular.

Phosphorus from Enceladus' core dissolving in the ocean to form orthophosphate, which could support life

Enceladus'un çekirdeğindeki fosfor, yaşamı desteklemek için okyanusunda çözülmelidir.

 

Glein, "Altta yatan jeokimya, çözünmüş fosforun varlığını kaçınılmaz kılan, modern Dünya deniz suyundaki seviyelere yakın veya hatta daha yüksek seviyelere ulaşan zarif bir sadeliğe sahiptir." dedi.

Bu, Enceladus'ta yaşam olduğu anlamına gelmez, ancak muhtemelen yaşanabilirdir; eğer istersek muhtemelen tohumlayabiliriz. Bu nedenle bir yokluk, yaşamın ortaya çıkmasının o kadar kolay olmadığını ve uygun dünyalarda varlığının kaçınılmaz olmadığını gösterir.

Glein net: "Yaşanabilir bir okyanusta gerçekten yaşam olup olmadığını görmek için Enceladus'a geri dönmeliyiz."

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum