Samanyolu'nun Dışındaki İlk Ötegezegen Keşfedildi
Samanyolu'nun Dışındaki İlk Ötegezegen Keşfedildi

Gökbilimciler ilk kez bizim galaksimizin ötesinde bir galakside bir gezegenin olabileceğine dair bulgular tespit ettiler. Henüz isimlendirilmemiş olan ötegezegen, Dünya'dan yaklaşık 28 milyon ışık yılı uzaklıkta, "Girdap (Whirlpool)" galaksisi olarak adlandırılan Messier 51'de yer alıyor.

 

Gökbilimciler ve gezegen bilimciler şimdiye kadar yaklaşık 5.000 ötegezegen keşfettiler, ancak hepsi kendi Samanyolu galaksimizin sınırları içinde bulundu. Bu yeni keşif, tamamen farklı bir galakside, bir gezegenin ilk kez tespiti niteliği taşıyor. Bu gözlem NASA'nın Chandra X-ışını Gözlemevi teleskopu kullanarak yapıldı ve ilk bulgular bu hafta Nature Astronomy'de yayınlandı.

 

Araştırmanın başındaki isim, Harvard Üniversitesi’nde Astrofizik alanında çalışan Rosanne Di Stefano konuyla ilgili "X-ışını dalga boylarında gezegen adayları arayarak, başka dünyalar bulmak adına yepyeni bir maceraya adım atıyoruz, bu diğer galaksileri daha yakından keşfetmemizi mümkün kılan bir strateji.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

 

Elimizdeki veriler heyecan verici olmasına rağmen, bilim adamlarının hala kanıtları doğrulaması gerekiyor fakat bu durum onlarca yıl sürecek bir süreç. Potansiyel yeni gezegen, 70 yıl boyunca kendi yıldızının önünden geçmeyecek, bu nedenle yeni veriler alamayacağız ve bu da bulguları doğrulamadan önce uzun ve belirsiz bir bekleme süresi anlamına geliyor.

 

California Üniversitesi'nden astrofizikçi Nia Imara, açıklamasında, "Maalesef bir gezegen gördüğümüzü doğrulamak için başka bir geçiş görmememiz gerekli ve bunun için muhtemelen onlarca yıl beklememiz gerekecek" dedi. "Ve gezegenin tekrar yörüngeye girmesinin ne kadar süreceği konusundaki belirsizlikler nedeniyle, tam olarak ne zaman olacağını bilemiyoruz." şeklinde belirtti.

 

Zamanlama ile ilgili bu belirsizlik, diğer bilim adamlarının bu X-ışını geçişlerini tespit etme yönteminin ne kadar yararlı olduğunu ve ne sıklıkla kullanılması gerektiğini merak etmesine neden oldu. Araştırma ekibinden olmayan, Stanford Üniversitesi'nden bir astrofizikçi olan Bruce Macintosh, NBC'ye yaptığı açıklamada X-ışını geçişlerini incelemenin "akıllıca" olduğunu, ancak "geçişleri yalnızca nesneler tam sizinle baktığınız şey arasında hizalandığında görebildiğiniz için bu yöntemin çok sayıda gezegen adayının incelenmesinde pek kullanışlı bir yöntem olmayacağını” belirtti.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum