Ay’da Yürüyen Son İnsan Hayatını Kaybetti
Eugene Cernan, Ay’da ayak izini bırakan son insan namıyla, 16 Ocak’ta hayatını kaybetti.

Cernan, “Merak, insan varoluşunun cevheridir.

ABD Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda kaptan olan Cernan, üç kez uzay yürüyüşü yaparak, Ay’a da iki kez giderek keşif tarihi üzerine iz bırakmıştı. Ayrıca, uzayda yürüyen ikinci Amerikalı olmanın ve Ay’da ayak izlerini bırakan en son insan olmanın ayrıcalığını taşımıştır.

Ekim 1963'te NASA tarafından seçilen 14 astronottan biriydi. Haziran 1966'da üç günlük bir uçuş sırasında Komutan Thomas P. Stafford'la Gemini 9 görevinde pilotluk yaptı. Cernan, yörüngedeki kapsülün dışında iki saatten fazla durdu.

Mayıs 1969'da, aya inen uzay aracının ilk kapsamlı ay-yörünge kalifikasyonu ve doğrulama testi olan Apollo 10'un ay modülü pilotuydu. Bu görev, Apollo’nun komut, servis ve ay modüllerinin performansını, kararlılığını ve güvenilirliğini doğrularken aynı zamanda ay yüzeyinin sekiz deniz mili içerisine inişini de içeriyordu.

Apollo 17 Komutanı Eugene Cernan ve Ay yüzeyindeki A.B.D bayrağı, Harrison Schmitt’in yansıması Cernan’ın kaskından görülebilir. [1]

Cernan, 1972 yılının Aralık ayındaki Ay’a olan son insanlı iniş görevinin komutanı olarak tarihi kariyerine son vermiştir. Mürettebatı, Afrika, Arap yarımadası ve güney kutup buzullarının göründüğü, gezegenimizin ikonik görüntüsünü elde etmişti.

Apollo 17'den gelen bu fotoğraf, güney kutup buzulunun ilk görünümüdür. Arap Yarımadası ile birlikte Afrika'nın neredeyse tüm kıyı şeridi görülebilir. [2]

Apollo 17 ile birlikte insanlık uzay uçuşlarında birkaç rekor da kırıldı: en uzun Ay’a iniş uçuşu (301 saat, 51 dakika), Ay yüzeyinde en uzun araç dışı faaliyetler (22 saat, 6 dakika), Ay’dan alınan en büyük numune (yaklaşık 113 kg) ve ay yörüngesinde kalınan en uzun süre (147 saat, 48 dakika).

Apollo 17’de Cernan ve Evans. [3]

Cernan ve mürettebattan olan Harrison H. (Jack) Schmitt, yakınlardaki kraterlere ve Toros-Littrow dağlarına üç başarılı geziyi tamamladı ve üç günden fazla Ay’da kaldılar. Ay’dan ayrılırken, Cernan, "Amerika'nın bugünkü mücadelesi, insanlığın yarınki kaderini yarattı. Ay’ı ve Toros-Littrow dağlarını terk ederken, geldiğimiz gibi gidiyoruz, ve Tanrı isterse, tüm insanlık için barış ve umutla geri döneceğiz” demişti.

Aşağıda, Gene Cernan ve Jack Schmitt’in Ay’da yürürken neşeli bir şekilde şarkı söyledikleri videoyu görebilirsiniz:

Kaynak
https://www.nasa.gov/astronautprofiles/cernan

Görsel Kaynaklar
[1] http://ia800300.us.archive.org/4/items/as17-140-21391/as17-140-21391.tif
[2] https://www.nasa.gov/topics/earth/earthday/gall_whole_earth.html
[3] https://www.nasa.gov/sites/default/files/as17-162-24053.jpg

Nergis Cesur
Yıldız Teknik Üniversitesi / Yüksek Enerji Astrofiziği Yüksek Lisans - Şahsıma ait olan istisnasız tüm yazılar Fizikist için yazılmıştır Diğer tüm platformlardakiler kesinlikle izinsiz alınmış kopyalardır

1 yorum

  • Hakan Cabbarcan
    Hakan Cabbarcan
    7 yıl önce

    maalesef internet dünyasında aya gidilmediğine inanan çok insan var ve çok tartışmalar yaşadım. hatta en son tartıştığım bir kişi ayın dahi gerçek olmadığını uzaylıların gizli aracı olduğunu söylemişti ve ben şok !!!!! peki bu konuyu nereye bağlıyacağım dikkat edin. bundan yıllar önce amerika ırakı işgal ettiğinde ırak tvlerinde yaşanan tartışmalar nelerdi biliyor musunuz??? dünya düz müdür yuvarlak mı??!!!!! bir ülkede insanlar hangi kapasitede tartışıyorlarsa işte o ülkenin durumu da odur !!!!!!! maalesef internet bazılarını geliştirme açısından mükemmel bir önayaktır ama bazıları içinde tam bir moronlaşma aracıdır. eğer kişi aklında kalıplar oluşturup internetten destek arıyorsa o kişi moronlaşır ama saf bilgiye ulaşmak için nötr yaklaşım içindeyse işte o kişi gelişir. kişiler önemli , ülkeler kişilerden oluşur.