Sakız Yuttuğumuzda Vücudumuzda Neler Olur?
Bir sakız yuttuğunuzda midenize yapışıp 7 yıl boyunca orda kalacağı efsanesini belki duymuşsunuzdur. Peki bilim bu konu hakkında ne diyor?

Vücudumuzdaki kimyasal reaksiyonlar, Amerikan Kimya Derneği’nin yaptığı çalışmalar ve sindirim sistemimizin çalışma prensibini göz önüne aldığımızda şunu söyleyebiliriz: Lisede yuttuğunuz sakız hala midenizde değil…

Sindirim sistemimiz üç temel bölümden oluşuyor. Bunlardan ilki, besin vücuda girdiğinde çiğneme hareketiyle görevine başlayan mekanik süreç. İkincisi mukus salgısında bulunan ve besinleri kimyasal yollarla daha küçük parçalara ayırmaya yarayan enzimler. Sonuncu ve bir o kadar da önemlisi de bağırsaklardan kolayca geçmesi için besinlerin çözünmesini sağlayan asitler.  

Bilindiği üzere yemek yendiğinde dişler ve dil, besini daha küçük parçalara ayırmak üzere beraber çalışır. Daha sonra besin, kas hareketleri ile sindirim yolu boyunca mideye itilir ve mide öz suyu yardımıyla bulamaç haline getirilir.

Tüm bunlar olurken mukus salgısındaki enzimler, mide öz suyu ve bağırsaklar; besinleri vücutta kullanılacak yapı taşlarına çevirmeyi sağlayan kimyasal sindirimi devam ettirir.

Daha sonra midedeki asitler işe koyulur ve bağırsaklardan kolayca geçebilmeleri için kalan besin parçalarını bulamaca çevirir.

Ama çiğnediğimiz sakız, yediğimiz yemekler gibi kolayca sindirilemez. Bunun nedeni sakıza kıvamını veren doğal ve sentetik kauçuk tabanı içermesidir. Bütil kauçuk, genelde sakız yapımında kullanılan ve ideal çiğnenebilirliği sağlayan sentetik bir kauçuk türüdür. (ayrıca teker ve basketbol topu yapımında da kullanılır)

Sakız, çiğneme hareketinden etkilenmediği için mekanik sindirime uğramaz. Bu yüzden sakızı yuttuğunuzda sindirim kanalı boyunca midenize doğru dev bir topak şeklinde yol alır.

Enzimleriniz sakızın içindeki karbonhidrat, yağ ve alkol bileşiklerini sindirebilecek durumdayken kauçuk tabanının bu enzimlere bağışıklığı vardır.

Mide öz suyundaki güçlü asitlerin bile bu kauçuk tabanına bir etkisi yoktur (söz konusu dayanıklılık özelliğinden dolayı bu kauçuğun koruma amaçlı eldiven yapımında kullanıldığını unutmayalım). Sonuç olarak sakızınızın bir kısmı, sindirim sisteminizin tüm parçalama girişimlerine rağmen kurtulmayı başarır.

Fakat aynı durum yediğiniz bazı diğer besinler için de geçerlidir. Ayçekirdeği veya patlamış mısır gibi… Nihayetinde yuttuğunuz bir sakız sindirim sisteminize karşı gelecek kadar isyankar olsa bile bu durum, kaslarınızın onu birkaç gün içinde vücudunuzdan dışarı atmasına engel değildir.

Daha fazlası için alttaki videoya göz atın:

Bu makale, ‘’http://www.businessinsider.com.au/what-happens-when-you-swallow-gum-2016-5’’ kaynağındaki makalenin çevirisine dayanmaktadır.

Arda Türk
Yıldız Teknik Üniversitesi / Makine Mühendisliği -

0 yorum