Duvarların ötesini görüntüleyebilen yeni bir Wi-Fi teknolojisi geliştirildi
Münih Teknik Üniversitesi’nden Alman bilim insanları 3D hologram görüntüleri oluşturmak için Wi-Fi sinyalleri kullanan bir görüntüleme teknolojisi geliştirdi.

Yakın geçmişte Batman oyunlarından birini oynadıysanız, karakterin küçük elektronik aygıtlar kullanarak duvarların ötesini tarama yeteneğine şahit olmuşsunuzdur. Gerçek hayatta ise, Münih Teknik Üniversitesi'nden (TUM) bilim insanları, size benzer bir Batman becerisi kazandırabilecek bir teknoloji geliştirmiş olabilirler. Temel gereksinimi ise sadece Wi-Fi sinyali olan bu teknoloji fazlasıyla havalı görünüyor.

Business Insider’e konuşan Philipp Holl, sadece Wi-Fi dalgalarını kullanarak bir odanın tamamen taranabileceğini belirterek TUM Üniversitesi’nden Profesör Friedemann Reinhard ile birlikte yeni teknolojinin fikir ve aşamalarını Pysical Review Letters’te makale olarak yayımladılar.

İki anten sayesinde Wi-Fi dalgalarının duvarlardan geçme yeteneğini kullanan araştırmacılar, bir oda etrafında Wi-Fi alanı oluşturdular. Antenler, Wi-Fi alanının yoğunluğunu ve fazını hem kaynak noktasından hem de Wi-Fi dalgalarının geri yansıdığı yerlerden yakaladılar. Sonuç ise, gerçeği ile kıyaslandığından keskin çizgilere sahip olmasa bile, şimdiye kadar sadece teoride kalan kavramın pratikte de çalıştığını kanıtlayan bir hologram görüntüdür.

HAYAT KURTARAN TEKNOLOJİ

Duvarların ötesini görme yeteneği, olası gizlilik sömürü sorunlarını ortaya çıkarabileceği için, başlangıçta biraz rahatsız edici olabilir. Şifrelenmiş sinyaller bile belli bir dereceye kadar görüntüyü dış dünyaya aktarabiliyor. Ancak, binaların taranmasını gerektiren meşru operasyonlar için kullanılma potansiyelinin yanı sıra, deprem ya da çığ gibi afetler sonrası kurtarma operasyonları gibi farklı alanlarda da bu teknoloji hayati önem taşıyabilir. Bir taşıta monte edilen aletler enkazın etrafında konuşlandırılarak hayatta kalanlar saptanabilir.

Antenlerin cep telefonlarında olanlara benzer küçüklükte tasarlanabileceğini belirten Holl, aşırı uzak mesafelerden de holografik görüntülerin elde edilebileceğini belirtiyor.

Bu teknolojiyi geliştirmek için belirli materyallerin şeffaflığı üzerine ileri seviye araştırmalar yapılacak. Ancak, video oyunlardan ve filmlerden aşina olduğumuz süper kahraman teknolojisinin böyle bir şekilde, özellikle potansiyel olarak hayat kurtarıcı uygulamalarla hayata geçebileceğini düşünmek fazlasıyla heyecan verici.

Kaynak: https://futurism.com/new-tech-uses-wifi-and-holograms-to-let-you-see-through-walls/
Kapak Görseli: https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/11841857/thumb/2.jpg

Mehmet YAR
İngilizce Öğretmeni / Eskişehir -

0 yorum