Ruh Başka Bir Bedene Aktarılabilir Mi?: Self/Less
10 Temmuz 2015’de gösterime girecek olan bilim kurgu filmi Self/Less’de radikal bir tıbbi prosedür sayesinde kanserden ölmek üzere olan çok zengin bir adamın bilincinin ya da ruhunun genç ve sağlıklı bir adamın vücuduna aktarımı konu ediliyor. Başlarda işe yarayan bu mucizevi prosedür aslında göründüğü gibi değildir.

Kanserden ölmek üzere olan oldukça zengin bir adam olan Damian, daha önce uygulanmamış bir tedaviyi kabul eder ve kendini bir anda daha genç ve diri bir bedenin içinde buluverir. Ne var ki; Damian artık sadece yeni bir bedene sahip değildir. Kendisinin bildiği her şeyin tamamen değişmesine ve hayatının alt üst olmasına sebep olan başka detaylar da vardır ve hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Damian'ın sahip olduğu bu bedenin kökenleri hakkında bilgi sahibi oldukça, onu öldürmek üzere olan gizli servisin farkına varır. Damian'ın yeni bedeninin "eski sahibi" de gizli servis tarafından aranan bir adamdır. 

Filmin başrollerini  Ryan Reynolds, Natalie Martinez, Ben Kingsley ve Matthew Goodie paylaşırken yönetmen koltuğuna The Fall, Hücre ve Ölümsüzler: Tanrıların Savaşı filmleriyle tanınan Tarsem Singh oturuyor.

Kaynaklar
http://www.gercekbilim.com/ruh-baska-bir-bedene-aktarilabilir-mi-bilimkurgu-filmi-selfless/
http://www.beyazperde.com/filmler/film-221081/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • Özgür Özer
    Özgür Özer
    8 yıl önce

    Günümüz teknolojisiyle bile beyindeki elektrik sinyalleri bilgisayarların anlayabileceği bir dile çevrilebiliyor. Tıpkı akıllı telefonlarımızdaki datayı cloud'a yükleyip daha sonra üst model bir telefon aldığımızda o datayı cloud'dan indirip kullanabildiğimiz gibi çok da uzak olmayan bir gelecekte bilincimizi cloud'a upload edip yeni bir bedene download ederek sonsuz yaşamın sırrını bir nevi çözmüş olacağız aslında. Şimdi çok bilimkurgu gibi görünen bu teknoloji gelecekte hayatımızın bir parçası olacak. Filmde de bu olayın sosyokültürel açıdan ne tarz sorunlara yol açabileceğini gösterecekler.