'Uzay Teknolojileri ve Uzay Çöplüğü' Konferansımız 2 Nisan'da! BMKM'de!
Fizikist Bilim Konuşmaları konferanslarımız "Uzay Teknolojileri ve Uzay Çöplüğü" isimli konferansla devam ediyor.

Faydalı bir işlevi olmayıp halen dünya yörüngesinde dolanan her şey uzay çöplüğü olarak adlandırılabilir. Bu çöp, uzay mekiğinin yüzeyinden kopmuş bir boya parçası veya küçük bir vida olabileceği gibi, görevini tamamlamış, seyrine kontrol dışı devam eden bir uydu da olabilir. 

Milyonlarca lira değerindeki uzay çalışmalarının ve astronotların güvenliği için bu çöplerin takibi, boyut ve yörüngelerinin tanımlanması zorunludur. Bu sebeple uzay çöplüğünün güncel bir şekilde modellenmesi gerekir. 

Konferansımızda, uzay teknolojileri ve akabinde oluşan uzay çöplüğünden bahsederken, insanoğlunun oluşturduğu bu çöplerden Dünyamızın yörüngesini mümkün olduğu kadar arındırabilmek için olası senaryolardan bahsedeceğiz. 

Yrd. Doç. Dr. Murat Hüdaverdi

Yrd. Doç. Dr. Murat Hüdaverdi'n​i​n konuşmacı olarak yer alacağı "Uzay Teknolojileri ve Uzay Çöplüğü" isimli konferansımız, 2 Nisan 2017 Pazar günü saat 15.30’da İstanbul, Kadıköy’de bulunan Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Etkinliğe katılım ise tamamen ücretsiz. Kontenjanlarımız ise sınırlıdır. 

Kayıt olmak için: https://goo.gl/U8dDyA

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum