Raporlar, Rusya'nın Uluslararası Uzay İstasyonundan Ayrılmayı Planladığını İddia Ediyor
Raporlar, Rusya'nın Uluslararası Uzay İstasyonundan Ayrılmayı Planladığını İddia Ediyor

Rusya'nın uzay ajansının başkanı, Ukrayna'daki savaş nedeniyle uygulanan ekonomik yaptırımların bir sonucu olarak, Rusya’nın Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan ayrılacağını söyledi.

İki Rus devlet haber ajansı - Tass ve RIA Novosti - Roscosmos Genel Müdürü Dmitry Rogozin'in bir röportajda kararın zaten onaylandığını söylediğini bildirdi.

Devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, "Karar zaten alındı, bu konuda kamuoyu önünde konuşmak zorunda değiliz" dedi.

"Yalnızca şunu söyleyebilirim - yükümlülüklerimize uygun olarak, ortaklarımıza ISS'deki çalışmalarımızın sona erdiğini bir yıl önceden bildireceğiz."

Rogozin, Nisan ayının başlarında, Rusya'ya uygulanan Batılı ekonomik yaptırımların, Roscosmos'un NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ile Uluslararası Uzay İstasyonu üzerindeki işbirliğini durduracağını belirtti.

Uluslararası Uzay İstasyonu ve diğer projelerdeki ortaklar arasındaki normal ilişkilerin restorasyonunun ancak yasa dışı yaptırımların tamamen ve koşulsuz olarak kaldırılmasıyla mümkün olduğuna inanıyorum, dedi.

Rusya'nın Şubat ayı sonlarında Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana, Amerika Birleşik Devletleri - Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık ile birlikte - Moskova'ya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ve liderin yakın çevresindeki birçok kişiye bir dizi ekonomik yaptırım uyguladı.

Uzay istasyonu, yıllardır ABD-Rusya ilişkilerinde parlak bir noktaydı; bu, ülkelerin Soğuk Savaş dönemi "uzay yarışında" sahip oldukları geçmiş ilişki göz önüne alındığında dikkate değer bir çabaydı.

Bununla birlikte, Putin'in ilerlemeleri nedeniyle, Rusya kendisini dünya sahnesinden izole olmuş bir halde buldu.

Haber kaynağına göre, NASA'nın 2030 yılına kadar uzay istasyonunu çalıştırmaya devam etmeyi planladığı bildiriliyor.

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum