Elon Musk, Metaverse ve Uzaylılar Hakkında Konuştu
Elon Musk, Metaverse ve Uzaylılar Hakkında Konuştu

Bazıları "metaverse"in dijital dünyada devrim yaratma gücüne sahip olduğuna inanırken, bazıları da bunun insanlık için büyük tehlike yaratabileceği konusunda uyardı. Ancak Elon Musk, Metaverse’in aşırı abartıldığını düşünüyor.

The Babylon Bee’de yakın zamanda Elon Musk ile yapılan bir röportajda, evrenin bilinen en zenginine daha önce Facebook olarak bilinen şirketin, insanların içinde bulunduğu sürükleyici bir sanal gerçeklik ortamı yaratmayı uman yeni projesi Metaverse hakkındaki görüşü soruldu. Musk, bu fikirden pek etkilenmemiş görünüyordu. Onu tamamen abartı gördüğünü belirtti. "Bu Metaverse fikrine katıldığımdan emin değilim. Elbette burnuna bir televizyon koyabilirsin. Bunun seni "metaverse'de" yaptığından emin değilim." dedi. "Bütün gün yüzüne lanet olasıca bir ekran yapıştıran ve hiç ayrılmak istemeyen birini görmüyorum." diye devam etti. "Bence Metaverse'de kaybolmaktan çok uzağız. Kulağa moda bir kelime gibi geliyor ama 1995’teki gibi interneti bırakan yaşlı bir codger gibi olmak istemiyorum [söyleyerek] bunun hiçbir anlamı olmayacak, bunun için bazı tehlikeler var ama şu anda zorlayıcı bir metaverse göremiyorum." dedi.

Musk, uzun podcast röportajı sırasında gezegenin çevre sorunlarından UFO'lara kadar bir dizi sıcak konuya değindi. İklim değişikliği hakkında konuşan Musk, “Süper alarmcı küresel ısınma kampında değilim. Mevcut [karbon emisyonları] yüzünden mahvolduğumuzu düşünmüyorum. Ancak, madencilik ve yanan hidrokarbonlar yönünde çok fazla atalet var. Dünya hâlâ ezici bir şekilde madenciliğe ve hidrokarbonları yakmaya bağlı, bu yüzden bu devam ederse ve atmosferdeki CO2'yi gerçekten artırmaya başlarsak, iklim değişikliği, okyanusların ısınması ve deniz seviyesinin yükselmesi riski artar. Bence bu riski almak akıllıca değil." dedi.

Dünya dışı yaşam konusunda Musk, henüz gerçek bir kanıt görmediğini söyledi. "Eğer biri uzaylıların kanıtlarını bilseydi, o ben olurdum ve ben hiçbir şey görmedim. Uzaylılar nerede? Belki bu galakside hiç yoktur. Belki burada [Dünya'da] sahip olduğumuz şey çok, çok nadir bir durumdur. Uçsuz bucaksız bir karanlıkta küçük bir mum gibi kısa, titreyen bir bilinç var - ve biz o mumun sönmesine izin vermemeliyiz.” dedi.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/elon-musk-on-why-the-metaverse-is-overhyped-and-whether-aliens-exist/

https://www.youtube.com/watch?v=jvGnw1sHh9M

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum