Rahatsız Edici Işık Kullanılarak Keşfedilen Bir Nötron Yıldızı
Rahatsız Edici Işık Kullanılarak Keşfedilen Bir Nötron Yıldızı

Atmosferden ve çevresel radyasyon kaynaklarından gelen paraziti önlemek için uzaya teleskoplar yerleştiriyoruz, ancak bazen bu bile yeterli olmuyor. NuSTAR X-Ray teleskobu, baktığı nesnelerin yakınındaki nesnelerden sızan radyasyonla başa çıkmak zorunda kaldı ve bu da gürültüdeki bir sinyali algılamayı zorlaştırdı. Gök bilimciler, NuSTAR'a beklenenden daha geniş bir etkili görüş alanı vererek bu "rahatsız edici ışığı" kullanmanın bir yolunu buldular ve şimdi bu şekilde incelenen bir nesneye dayalı ilk makaleyi yayınladılar.

SMC X-1, tayfın X-ışını kısmında parlak olan Güneş'ten biraz daha büyük bir nötron yıldızı içeren bir sistemdir. Bununla birlikte, bu parlaklık önemli ölçüde değişir ve gökbilimciler nasıl ve neden olduğunu anlamaya heveslidir. The Astrophysical Journal'da bir ekip, NuSTAR'a sızan rahatsız edici ışığı kullanarak bazı cevaplar veriyor.

SMC X-1'in adı, bizim galaksimiz dışındaki en yakın gökadalardan biri olan Küçük Macellan Bulutu'ndaki konumundan geliyor. Bu, uzun süredir gökbilimcilerin kafasını karıştıran kayda değer bir alevlenme faaliyeti gösteren ikili bir pulsar.

SMC X-1'in varyasyonu, kısmen, 15 kat daha büyük kütleli başka bir yıldızın etrafındaki yörüngesiyle açıklanabilir, bu da bazen onu bizim bakış açımızdan gizler, ancak gökbilimciler başka bir şeyin olduğundan şüphelenirler. Makale bu bulmacayı tam olarak çözemese de SMC X-1'in daha büyük ve daha az yoğun komşusundan yakaladığı ve dönme hızını artırmasına neden olan kütle hakkında bilgi sağlar.

X-Işınları, elektromanyetik spektrumun incelenmesi özellikle zor bir parçasıdır, çünkü atmosfer onları engellemekte çok iyi bir iş çıkarır. X-Işını astronomisi ancak roketler ilk aletleri büyük yüksekliklere taşıdığında başladı ve X-Ray teleskoplarını yörüngeye yerleştirebildiğimizde ciddi bir alan haline geldi. Yine de, uzayda çok az sayıda teleskop olduğu için, bunlarla ilgili süre diğer önemli enstrümanlardan bile daha kısadır, bu nedenle SMC X-1 sahadaki herhangi birinin isteyeceği kadar çok incelenemiyor.

Sanatçının NuSTAR konsepti, fırlatmadan sonra optik modülleri (sağda) dedektörlerden ayırmak için açılan 10 metrelik direğini gösteriyor. NuSTAR'ın işaretlerini kontrol eden uzay aracı ve güneş panelleri odak düzlemindedir. NuSTAR, hassasiyeti artırmak için iki özdeş optik modüle sahiptir. Arka plan Galaktik merkezdir.

 

Aynı anda birden fazla nesne hakkında veri toplayabilirseniz işler değişir. Caltech'ten Dr. Brian Grefenstette'in yaptığı açıklamada; "Sessiz bir sinemada oturduğunuzu, bir drama izlediğinizi ve yan tarafta oynayan aksiyon filmindeki patlamaları duyduğunuzu hayal edin. Geçmişte, başıboş ışık böyleydi - odaklanmaya çalıştığımız şeyden dikkatimizi dağıtmak. evreni incelemek için NuSTAR'ı kullanmanın yepyeni bir yolunu açarak, bu ekstra gürültüyü faydalı verilere dönüştürecek araçlara sahip." dedi.

Grefenstette, yeterince parlak ve gökyüzünde diğer hedeflere yeterince yakın olan ve NuSTAR'ın onlardan önemli miktarda rahatsız edici radyasyon aldığı 80 X-Ray nesnesi hakkında bilgi çıkaran StrayCats ekibine liderlik ediyor. Bazıları için bu, doğrudan bir X-ışını kaynağına bakarak üretilen odaklanmış görüntülere sahip olmasak bile, parlaklıklarını takip edebileceğimiz zaman diliminde önemli bir genişlemeye işaret ediyor.

SMC X-1 özellikle iyi bir örnektir, çünkü Macellan bulutlarında o kadar çok başka X-ışını kaynağı vardır ki NuSTAR ona yakın nesnelere bakmak için çok zaman harcar. Zirvelerinde, ışığının büyük bir kısmı yakındaki görüş alanlarına sızacak kadar parlaktır. Bununla birlikte, burada ilk kez gösterilen teknikleri kullanan makalelerin konusu olacak başka birçok nesne olması muhtemeldir.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/secret-to-a-neutron-stars-variation-discovered-using-nuisance-light/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum