Perseverance, Mars'taki İlk Doğum Günü'nü Rekor Kıran Yürüyüşle Kutluyor
Perseverance, Mars'taki İlk Doğum Günü'nü Rekor Kıran Yürüyüşle Kutluyor

NASA'nın Perseverance gezicisi, başka bir gezegende bir gezici tarafından kat edilen mesafe rekorunu kırarak Mars'taki ilk yılını kutladı. 14 Şubat'ta, yıldönümüne sadece birkaç gün kala, gezici neredeyse 320 metre yol kat etti.

Bunun da ötesinde, tüm sürüşü, gezicinin kendi yolunu oluşturmasına ve kayalar gibi engellerden kaçınmasına izin veren özel kendi kendine sürüş yazılımı olan AutoNav'ı kullanarak yaptı. Jezero Krateri'ndeki bazı ilginç oluşumlardan daha fazla kaya örneği almak için kat edilen önemli mesafe gerekliydi.

Gezici şu anda bir gün Dünya'ya geri gönderilmesi beklenen altı kaya örneği taşıyor. Önümüzdeki haftalarda iki tane daha toplayacak.

Numuneler, Navajo'nun "kurbağa" teriminden sonra adlandırılan "Ch'ał" kaya türünden delinecek. Bu kayalar karanlık ve molozdur ve kraterin çevresinde çok sık görülen bir manzaradır.

Gezici, Ingenuity uçuşlarını ve Mars'taki ilk oksijen jeneratörü MOXIE'nin testlerini de içeren çok önemli bir yılın ardından ilk bilim kampanyasını bitirmeye yaklaşıyor.

Perseverance, yaza kadar fantastik bir alana ulaşma hedefiyle ilerlemeye devam ediyor: Jezero kraterinin içindeki gölü besleyen bir nehrin oluşturduğu yelpaze şeklindeki eski bir deltanın kalıntıları.

Deltalar zamanla tortu biriktirir ve kayaları inceleyerek, Mars'ın bugünkü kuru soğuk çöle kıyasla daha su zengini olduğu zamanlardan kalma olası biyolojik imzaların -yaşam kanıtı - izlerinin bulunabileceği ümidi vardır.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/perseverance-marks-its-first-martian-birthday-with-recordbreaking-trek/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum