Elon Musk, SpaceX'in Roket Yakıtını Havadan Yapacağını Söyledi
Elon Musk, SpaceX'in Roket Yakıtını Havadan Yapacağını Söyledi

Yakın zamanda Time dergisi tarafından Yılın Kişisi seçilen Elon Musk, SpaceX'in atmosferden karbondioksit alarak roket yakıtına dönüştürmek için bir program başlattığını söyledi. Şimdiye kadarki ayrıntılar yetersiz olsa da Musk atmosferik karbondioksitin eve dönüş yolculuğuna güç sağlamak için kullanılabilecek birkaç şeyden biri olduğunu düşünüyor. Temsil ettiği bu düşüncenin Mars için de önemli olacağını savunuyor.

Musk 14 Aralık günü Twitter'da "SpaceX, CO2'yi atmosferden alıp roket yakıtına dönüştürmek için bir program başlatıyor. İlgileniyorsanız lütfen katılın." dedi. İnsanların nasıl “katılacağı” ise açık değil. Bu katılım projeyle ilgili henüz cevaplanmamış birçok sorudan sadece biri.

Keyfi uçuşların uzayın sınırına akın etmesi, bu tür görevlerin atmosfere verdiği zararların eleştirilmesine yol açtı. Blue Origin veya Virgin Galactic'in aksine NASA'nın araştırmalarına sağladığı yardım sayesinde SpaceX bir şekilde korunsa da bir SpaceX roketi her havalandığında çok fazla miktarlarda karbondioksit salınıyor. Bu durum Musk'ın Tesla ile kara ulaşımında fosil yakıtları engelleme çabalarıyla pek uyuşmuyor.

Mars misyonları fikrinin değerleri tartışılmaz. Ancak, başka bir gezegene gidiş-dönüş yolculuğunda tekrar havalanmak ve eve dönüş yolculuğu yapmak için yakıtı taşınması gerekiyor. Bu da dışarı doğru yolculuğun çok daha ağır olması, daha fazla yakıt gerektirmesi ve bir kısır döngü yaratması demektir. Varış noktasında mevcut olan hammaddelerden mümkün olduğunca fazlasını kullanmak çok daha iyidir. Mars’ın neredeyse atmosferinin yüzde 96'sını karbondioksit oluşturur. Mars’ta bu işlere girişmeden önce Dünya üzerinde pratik yapmak faydalı olacaktır, ve atmosferden uzaklaştırılan herhangi bir karbondioksit ise Dünya için bir bonus olacaktır.

Büyük planlarını bir yana, SpaceX'in mevcut fırlatma takvimine güç sağlayacak kadar havadan roket yakıtı yapmak kolay olmayacaktır. Ne Musk ne de SpaceX web sitesi bunu nasıl başarabileceklerini bir yana, amaçlananın bu olup olmadığına dair bile ayrıntı vermedi.

Açıklamaya en yakın şey Musk'ın karbondioksit ve hidrojenin birleşerek metan, potansiyel bir roket yakıtı ve su oluşturduğu Sabatier reaksiyonuna atıfta bulunan bir mühendise cevaben "Evet" tweet'i vermesidir.

Pek çok kişinin yanıt olarak belirttiği gibi, karbondioksitin yakıta dönüştürülmesi, serbest bırakıldığında kullanılabileceğinden çok daha fazla enerji girişi gerektirir. Ucuz elektrik fikir için gerekli bir girdidir, bu da dönüşüm verimliliğinin düşük, ancak kendi başına yeterli olmaması durumunda daha az önemli hale getirir.

Plan Sabatier reaksiyonunu kullanmaksa bunun dezavantajı, yanmadan kaçan herhangi bir metanın, onu yapmak için kullanılan karbondioksitten birçok kat daha büyük bir ısınma etkisine sahip olmasıdır. Bu, gezegenler arasındaki yolculukta kaçan yakıt için bir sorun değildir, ancak kalkışta olabilir. Alternatif olarak, karbondioksit sıvı yakıta dönüştürülebilir. Bu seçeneklerden herhangi birinin doğrudan hidrojen veya başka bir karbon içermeyen yakıt kullanmaktan daha iyi olup olmadığı henüz görülmedi, ancak bunun nasıl yapılacağına dair fikirleri olanların  katkıda bulunmaları için Elon Musk'tan daimi bir daveti var.Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/elon-musk-says-spacex-will-make-its-rocket-fuel-from-thin-air/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum