Parçacık hızlandırıcıları kullanılarak Degas'ın tablosundaki saklı yüz bulundu
Bilim insanları parçacık hızlandırıcıları kullanarak, Degas'ın "Portrait of a Woman" tablosundaki saklı bir yüzü buldular.

Edgar Degas’ın tablosu Portrait of a Woman esrarengiz bir parça. 1937’de National Gallery of Victoria tarafından ilk satın alındığında farklı farklı eleştiriler ortaya çıktı. Bazılarına göre 1870’lerde Fransız ressamın kendi stilinin damgasını taşıyordu. Bazılarıysa kadının suratının etrafındaki kahverengi nüansları ve soluk lekeleri eleştirdi. Ama kimse bu tablonun bir sır sakladığını bilmiyordu.

Tabloda görünen resmin altında, baş aşağı duran başka bir kadın portresi vardı. Bazı soluk lekelerin sebebi de bu boyası ortaya çıkan hayalet figürdü aslında.

Görünen o ki, Degas bu önceki portreyi yapmaktan vazgeçip tuvali başka bir portre için kullandı. Ama ilkini ne zaman çizmişti? Bu kadın kimdi?

Böylece portreye zarar vermeden saklı kadını ortaya çıkarma çalışmaları başlamış oldu. X-ışını görüntüleme teknikleri sadece alttaki kadının soluk silüetini gösteriyordu. Belli ki tuval tekrar kullanılmadan önce o çizilmişti.

Solda: National Gallery of Victoria’da görünen tablo. Sağda: Normalde baş aşağı duran saklı yüz görülebilir. [1]

Daha sonra kızılötesi fotoğrafçılık da orijinal şeklin en erken 1860’larda çizildiğini, diğer zar zor görünen özelliklerinin de daha önceleri yapıldığını gösteriyor.

İşte tam burada işin içine Avustralya’nın Senkrotronu giriyor:

Maia Detektörü [1]

Tablonun 2 mm üstündeki Maia Detektörü’yle yaklaşık 33 saat tutan bir taramanın ardından, bugünün bile en iyi kameralarının ötesinde her biri 31 megapiksel olan görseller elde edildi. Aşağıda, veri tamamen oluşturulduktan sonra ilk analiz olarak her bir elemente ait renkleri ve görsel sonucunu görebilirsiniz. Bu sayede boyanan alanlar ve sanatsal teknikler anlaşılabilir.

Verilerin bilgisayar ortamında görsel analizi [1]

Analizlerden çıkan sonuçlara göre ve Degas’ın önceki eserleriyle de karşılaştırınca bu modelin Emma Dobigny olduğu bulunmuş.

Degas’ın 1869’da yaptığı Emma’nın bir diğer resmi. [2]

Kaynaklar
http://www.sciencealert.com/scientists-used-a-particle-accelerator-to-find-the-hidden-face-in-degas-s-portrait-of-a-woman
https://theconversation.com/how-we-used-a-particle-accelerator-to-find-the-hidden-face-in-degass-portrait-of-a-woman-63500

Görsel Kaynaklar
[1] https://theconversation.com/how-we-used-a-particle-accelerator-to-find-the-hidden-face-in-degass-portrait-of-a-woman-63500
[2] http://www.wikiart.org/en/edgar-degas/emma-dobigny-1869

Nergis Cesur
Yıldız Teknik Üniversitesi / Yüksek Enerji Astrofiziği Yüksek Lisans - Şahsıma ait olan istisnasız tüm yazılar Fizikist için yazılmıştır Diğer tüm platformlardakiler kesinlikle izinsiz alınmış kopyalardır

0 yorum