Elektrikli Uçak Hayali Gerçek Oluyor
Elektrikli uçaklar geleceğin hava taşıtları olacak. Petrol rezervlerinin giderek azaldığı dünyamızda, elektrik en büyük alternatif enerji kaynağı olacak gibi görünüyor.

Elektrikle çalışan otomobil ve motorsikletten sonra yolcu uçağı üreten Fransız Airbus firması elektrikli uçak hayalini gerçekleştirmek için harekete geçti ve elektrikle çalışan bir uçak üretti. E-FAN isimli proje kapsamında üretilen uçak, deneysel amaçlı olarak üretilmiş olsa da Dünya’nın ilk elektrikli uçağı oldu.

Uçuş maliyeti çok düşüyor
Elektrikli uçak E-FAN, küçük, hafif, sessiz ve bir o kadar da sevimli bir görünüme sahip. Bu uçak, güç kaynağını 120 lityum-ion pilden alıyor. Kuyruğunun yanında bulunan elektrikli pervaneler ise yeterli gücü sağlayarak itme kuvveti sağlıyor uçağa. Saatte 220 kilometre hıza ulaşabilen bu küçük uçak, şu an sadece 30 dakika havada kalabiliyor.
Uçuş maliyeti ise bir hayli tatminkar. Aynı boyutlarda bir uçak, bir saatte 115 liralık benzin ile yol alabiliyorken, E-FAN’ın bir saatlik uçuş maliyeti ise sadece 33 lira.

Elektrikli uçaklarla yolcu taşıma
Elektrikli uçak, kısa bir süre havada kalması yüzünden şu anda yolcu taşımaya uygun bir yapıda uçak değil. Üretici firma olan Airbus, uçağın havada kalış süreci üzerinde çalışıyor ve bu süreyi artırmanın yollarını arıyor.
Elektrikle çalışan daha gelişmiş modeller üzerinde de çalışan Airbus firması, gelişmiş modeller için hibrid bir sistem kullanmayı da düşünüyor. Böylelikle uçak, hem elektrikle gidebilecek hem de benzinin gücünü kullanabilecek.

Kaynak: teknoloji.kim

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum