Norveç'te Benzinli Araçlar Yasaklanıyor!
Norveç, elektrikli otomobil gibi çevre dostu çözümlerin yaygınlaştığı bir ortamda, benzinli araçlara yönelik olarak önemli bir karar aldı.

Norveç merkezli Dagens Naeringsliv gazetesi, Norveç'te benzinli araçların yürürlükten kalkması için iktidar ortağı İlerleme Partisi dahil olmak üzere tüm partilerin büyük ölçüde uzlaşmaya vardığını yazdı.

Siyasi partilerin uzlaştıkları kanun tasarısı yürürlüğe girerse, 2025 yılındanitibaren Norveç genelinde benzinli otomobiller kullanılmayacak.

"Norveç Ne Kadar Güzel Bir Ülke"

Elektrikli otomobil sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Tesla Motors'un CEO'su Elon Musk, Norveç'in benzinli otomobilleri ülke genelinde yasaklamasına yönelik tavrını, "Norveç'in ne kadar güzel bir ülke" sözleriyle ifade etti.

Nitekim, Norveç ve devamında ondan etkilenecek diğer ülkelerin bu tercihi, Tesla gibi elektrikli otomobil üreticilerin son derece işine gelen bir durum olacak.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından biri olan ülkenin bu tavrının, hem ülke ekonomisine hem de çevresel etkisi yadsınamaz.

Bu radikal değişikilğin naçizane sebeplerinden biri olarak, Norveç'te bulunan halihazırda otomobillerin dörtte birini elektrikli otomobiller oluşturuyor. Tesla Motors'un en çok otomobil satışı gerçekleştiği ülkelerden biri ise Norveç.

Kaynak
http://shiftdelete.net/benzinli-araclar-yasaklaniyor-72160

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum