Başarılarıyla ilham veren kadınlar gençler için anlatıyor
Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) alanında başarılı kadınlar hikâyelerini gençler için anlattı.

STEM alanlarının kadınlar tarafından daha fazla ilgili görmesi hedefiyle British Council, tarafından başlatılan “Bilim Kadınları Anlatıyor” başlıklı proje bir dizi video hikâyeden oluşuyor. İlk üç video hikâye 17 Haziran’da yayınlandı.

Meslek hayatı boyunca birçok uluslararası ve ulusal başarıya imza atmışcam teknoloğu Alev Yaraman, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde STEM alanında çalışan Prof. Dr. Eda Tahir Turanlı ve Prof. Dr. Naz Zeynep Atay deneyimlerini bu alanlarda eğitim görmek isteyen gençler için anlattı.

Çoğunlukla erkek öğrenciler tarafından tercih edilen STEM alanında İngiltere’de aldıkları eğitime dair deneyimlerini ve meslek hayatlarındaki başarılarını paylaşan üç başarılı kadının video hikâyelerine British Council’in web sitesinden (http://www.britishcouncil.org.tr/study-uk/stories-from-women-in-stem) ulaşılabilir. Ayrıca videoları izleyip kısa yarışmaya katılanları sürpriz hediyeler kazanma British Council, STEM alanında toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili fikirlerini ve videolarla ilgili yorumlarını iletmek isteyen herkesi sosyal medyada #bilimdekadınolmak hashtag’i ile paylaşımda bulunmaya davet ediyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum