Nikola Tesla gibi nasıl diyet yapılır?
Dahi buluşçu Nikola Tesla gibi nasıl diyet ve egzersiz yapabilirsiniz? Muhteşem mucit Tesla'nın son anlarına dek nasıl düzenli beslendiğini gelin kendi ağzından dinleyelim.

Nikola Tesla, insanlık tarihindeki en yaratıcı ve üretken beyne sahip kişilerden biridir. İlerleyen yaşına rağmen, üzerinde çalıştığı yaratıcılık gerektiren projelerde enerjik ve konsantre davranışlar sergilemiştir. Peki Tesla başarı ve zekasını nasıl korumuştur? 1933 yılında, 77 yaşında iken verdiği bir röportajda, Tesla hayatı hakkında ipuçları vermiştir. 

Tesla, hayata iyi bir başlangıç yapmanın önemine inanmakta ve gençken bile sağlıklı bir yaşam için gereken alışkanlıkları sürdürmenin gerekli olduğunu savunmaktadır.

İleriki yaşlarda sahip olduğumuz beden ve zihin sağlığı, yalnızca gençliğimizi nasıl geçirdiğimize bağlıdır” ifadesini kullanan Tesla, kendi dayanıklılık ve canlılığını da gençken erdemli bir hayat geçirmiş olmasına bağlıyor.

Tesla’nın erdemli duruşu, kendisinin tutku ve isteklerini kontrol altına alabilmesinden kaynaklanmaktadır ve bu doğrultuda hayallerini gerçekleştirmek amacıyla ölene kadar çalışmaya devam etmiştir. Tesla hayatı boyunca isteklerine ulaşmak için, yaşamını düzene sokmuş ve yapmak istediklerini planlı bir biçimde yapmıştır.

Tesla, hayat felsefesini birkaç cümle ile özetliyor: “Hiç tatil yapmak, çalışmalarıma ara vermek istemedim, eğer insanlar mizaçlarına uygun bir iş (hayat) seçerlerse, mutlulukları kendiliğinden ve ölçülemez derece artar."

Tesla’nın uzun bir hayat yaşamak için planı neydi?

Tesla bir röportajında “Pek çok insan hayatın kısalığına dair üzüntü duyar. Hayat çok kısa ve çoğu zaman planlarımızın sonucunu görmek için bile vaktimiz olmayabilir. Fakat çaba gösterirlerse, kişilerin hayatlarını uzatmaları mümkündür.” demiştir.

Tesla yeme alışkanlıkları için, “Gereğinden fazla ve yanlış yiyecek, içecek tüketiyoruz. Gereğinden fazla yemek, vücutta toksik maddelerin birikimine neden oluyor ve bunların vücuttan uzaklaştırılması mümkün olmuyor” diyor.

Tesla’nın diyetindeki en önemli bileşen neydi?

Tesla, mide sağlığını korumak için bol miktarda su ve süt tüketirdi.

Tesla beslenme tarzı hakkında “Bize hizmet eden vücudumuza neden taşıyabileceğinden fazla yük yüklüyoruz? Ben günde 2 öğün yiyorum ve asitli gıdalardan kaçınıyorum. Neredeyse herkes, bezelye, fasulye gibi ürik asit içeren gıdalar tüketirken, ben ölçülü bir biçimde, taze sebze, balık ve et tüketiyorum. Balık, beyin sağlığı için en iyi besinlerden biri olarak kabul edilir fakat içeriğindeki çok miktardaki fosfor nedeniyle kuvvetli asit reaksiyonlarına neden olur. Asidite ise, yaşlılık ile mücadele açısından şu ana kadarki en kötü düşmandır.” diyor.

Tesla çok nadir et tükettiğini 1935 yılında verdiği farklı röportajlarda belirtmiştir. “Bütün uyarıcı maddelerden uzak duruyorum, aslında etten de uzak duruyorum. Bence; yüzyıl içinde, kahve, çay ve tütün artık moda olmaktan çıkacak. Fakat alkol hala kullanılıyor olacak, alkol bir uyarıcı değil fakat gerçek anlamda bir yaşam iksiri.

Tesla; bir yandan asitli gıdalardan uzak durmuş, neredeyse tamamen vejeteryan olarak beslenmiştir fakat diğer taraftan da çok fazla içki tüketmiştir. Tesla’nın hergün viski içtiği bilinmektedir.

Tesla’nın oldukça fazla patates yediği de bilinmektedir. Patates için; “Patates mükemmel bir sebzedir ve günde en az bir kere tüketilmelidir. İçeriğinde vücudun nötralizasyonunu sağlayan değerli mineral tuzları bulunmaktadır” demiştir.

Tesla, egzersiz yapmanın önemini de vurgulamıştır. Hergün 8 yada 10 mil yürüdüğünü ve zamanı olduğu sürece vasıta kullanmak yerine yürümeyi tercih ettiğini söylemiştir.  Ayrıca günlük olarak öncelikle ılık duş almanın, ardından ise daha uzun süre soğuk duş almanın önemini de vurgulamaktadır.

Tesla uyku hakkındaki görüşlerini şu şekilde özetlemiştir. “Ben zar zor uyuyanlardanım fakat uykusuzluğum beni endişelendirmiyor. Bazen bir saat kadar uyuyorum. Ara sıra ise, birkaç ayda bir, 4 yada 5 saat uyuyabiliyorum. Uyandığımda, tam anlamıyla bir pil gibi şarj edilmiş hissediyorum. Böyle bir geceden sonra beni hiçbir şey durduramıyor. Kendimi çok dayanıklı hissediyorum. Uykunun insanı yenilediğine, enerji verdiğine ve canlandırdığına dair şüphem yok fakat az uyumaya alışmış kişilerin kendini iyi hissetmeleri için uykunun çok gerekli olduğunu da düşünmüyorum.

Tesla 77 yaşında iken kendini ne kadar iyi hissettiğini şu sözleri ile vurguluyor. “Kendimi enerjik, güçlü ve mental yetilerimin tamamına sahip hissediyorum. Bugün sahip olduğum enerji, bugün kazandığım enerji değildir. Problemlerimi enerjimin bir kısmını kullanarak çözüyorum ve enerjimi nasıl depo edeceğimi biliyorum.

Tesla yaşlanmaya ve daha akıllı olmaya minnet duyduğunu şu sözleri ile ifade ediyor. “Sanılanın aksine eğer sağlıklı iseler, çalışmak yaşlı insanlar için daha kolaydır çünkü onlar varacakları hedefe  en kısa patikadan nasıl gideceklerinin pratiğini yıllarca yapmışlardır.

Kaynak
http://bigthink.com/paul-ratner/how-to-diet-and-exercise-like-the-genius-inventor-nikola-tesla

Halime Serinçay
Hacettepe Üniversitesi / Biyomühendislik Doktora -

0 yorum