Kedinizin su içme alışkanlıklarını takip eden akıllı çeşme
İnsanlar gibi diğer canlılar için de su vazgeçilmez. Özellikle de sıcak havalarda az su tüketen evcil hayvanlar büyük sağlık sorunları yaşıyor ve hatta hayatını kaybedebiliyor. Evde beslenen kedilerin bazıları için bir kap su koymak yeterli olsa da kedilerin bazıları su ihtiyacını devamlı olarak akan çeşmeden karşılamak konusunda ısrarcı oluyor. Kedilerin çeşmeden su içme isteğini karşılamak için hazırlanan Pura, gelişmiş özellikleriyle kedinizin su içme alışkanlığını sürekli olarak takip altında tutmanıız sağlıyor.

1,2 litre su kapasitesi bulunan Pura’dan su içen kedi, boynundaki özel tasma sayesinde cihaz tarafından tanınıyor. Daha sonra kedinin ne zaman ve ne kadar su içtiğiyle ilgili bilgiler akıllı telefonda bulunan uygulamaya gönderiliyor. Uygulama kedilerle ilgili önemli bilgiler veriyor, bildirimler gönderiyor ve filtrenin değişme zamanının gelip gelmediğini belirtiyor. Evde birden fazla kedi olsa dahi tasma sayesinde cihaz kedileri ayrı ayrı tanıyor ve uygulamaya detaylı olarak raporu yansıtıyor.

Indiegogo‘da 100 bin dolar destek bekleyen proje bu zamana kadar 47 bin dolar toplamayı başardı. Önünde hala istenen tüm parayı toplaması için yeterli zamanı bulunan proje dahilinde Pura’ya sahip olabilmek için en az 129 dolar destek vermek gerekiyor. Proje başarıya ulaştığı takdirde cihazın 2016’nın Nisan ayında kullanıcılarla buluşacağı ifade ediliyor.

Kaynak
http://www.log.com.tr/kedinizin-su-icme-aliskanliklarini-takip-eden-akilli-cesme-video/galeri/

https://www.indiegogo.com/projects/pura-a-smart-water-fountain-for-cats#/story

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum