Advertisement
Nepal ve Hindistan'da Deprem Riski
Bilim insanları, Nepal'in ve Hindistan'ın batı bölgelerinde şiddetli bir deprem yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Araştırmalar sonucu elde edilen veriler, Nisan ayında Nepal'de büyük yıkıma ve can kaybına neden olan depremin yer altında oluşturduğu baskının tamamının henüz açığa çıkmadığını ve basıncın batı bölgelerine itildiğini gösterdi.

Yer altı bilimi dergisi Nature Geoscience and Science'da yayımlanan araştırmayı yürüten uzmanlar, bölgenin daha fazla gözlemlenmesi gerektiğini duyurdu.

BBC'ye konuşan Cambridge Üniversitesi'nden Profesör Jean-Philippe Avouac, "Burası, dikkat edilmesi gereken bir bölge. Bugün bir deprem olsa, yalnızca Nepal'in batısında değil, aynı zamanda Hindistan'ın kuzeyi Ganj Ovası'ndaki nüfus yoğunluğu nedeniyle büyük bir felaket yaşanabilir" dedi.

Nisan ayında Nepal'de meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremde 9 bine yakın kişi ölmüş, binlerce kişi yaralanmış, binlerce kişi de evsiz kalmıştı.

Deprem, Hint tektonik tabakalarının kuzeyde Avrasya tabakasını ittiği, zemini yılda ortalama 2 cm hareket ettirdiği çarpışma kuşağında meydana geldi.

Nepal'in başkenti Katmandu yakınlarındaki Himalaya fay hattı yıllar boyunca bölgede basınç oluşturdu.

Enerji birikimi

Bu bölgedeki iki tabaka, arasındaki sınırın sıkışması ve sürtünmeden dolayı birbirine yapışmasıyla hareket edemez hale geldi bu da yalnızca büyük bir depremle açığa çıkabilecek bir enerji birikimine neden oldu.

Fakat 25 Nisan'daki deprem, bu hapsedilen basıncın yalnızca bir kısmını açığa çıkardı.

Profesör Avouac, "Eğer deprem sıkışan bölgenin tamamını Himalaya'ya kadar kırmış olsaydı, çok daha büyük bir deprem olurdu dedi.

Uzmanlar, bu basıncın bir kısmının batı bölgelere, Nepal'de Pokhara'nın batısı ve Hindistan'da Delhi'nin kuzeyine doğru ilerlediğine inanıyor.

Profesör Avouac, "Nepal'in batısıyla ilgili büyük kaygılarımız var" uyarısında bulundu.

Araştırma ekibi, doğal felaketlerin ne zaman vuracağının önceden bilinmesi imkansız olsa da bölgenin daha fazla gözlemlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Profesör Avouac, "İnsanları korkutmak istemiyoruz ama büyük bir enerji birikiminin olduğu bir yerde yaşadıklarının farkında olmaları önemli. Birçok aile, Nepal'de kendi evlerini inşa ediyor. Çok özen göstermiyorlar. Depremlere dayanıklı küçük binalar inşa etmek mümkün" dedi.

Kaynak

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/08/150807_nepal_deprem_riski

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum