Bisikletler Nasıl Dik Durur?
Bisikletler Nasıl Dik Durur?

Bisikletler pek öyle gözükmeseler de biraz gizemlidirler. İlk bisiklet 200 yıldan fazla bir süre önce icat edildi. Yıllardan beri çoğumuz bir bisiklet sürmeyi deneyimlemiştir. Yine de, bisikletlerin tam olarak nasıl çalıştıkları konusu hala açık bir araştırma alanıdır. Aslında bisikletin dik durabilmesi için sıklıkla yapılan açıklamalardan biri de doğru değil. Neyse ki, Derek Muller'in Veritasium'u harika bir video açıklamasıyla bizlerle.

Genellikle, tekerleklerin patinaj yapması nedeniyle bir bisikletin dik durduğu söylenir. Bu dönüş jiroskopik bir etki yaratır. Topaç nasıl dik duruyorsa, bisikletler de öyle, değil mi? Bu açıklama yanlıştır. Araştırmacılar, bunun bir açıklama olamayacağını gösteren, jiroskopik etkisi olmayan bir bisiklet bile yaptılar.

Muller’ın videosunda, direksiyonunu kilitleyen ve sadece bir yöne dönmesine izin veren veya tamamen bloke eden özel bir bisiklet var. Ve bu, üzerinde birkaç saniyeden fazla durmayı imkansız hale getiriyor. Bunun nedeni, direksiyonun bisikleti dengelemek için çok önemli olmasıdır. Aracı dik tutan küçük direksiyon hareketleri ve gövde ayarlamaları yapmak içgüdüsel olarak geliyor. Ancak binici-bisiklet sisteminin kütle merkezini kontrol etmek önemli olmakla birlikte, zorunlu değildir.

Videoda Muller, bir bisikletin ayakta kalması için bir sürücünün tam olarak gerekli olmadığını gösteriyor. Bisikletlerin kendilerini yönlendirmek için dahili mekanizmaları vardır. Daha da önemlisi, bir bisikletin direksiyonunun ve dönüşünün birleştiği gerçeğidir. İkisi arasındaki etkileşimler bisikleti sabit tutar. Tam açıklama için, birçok insanın bisikletten düştüğü aşağıdaki videonun tamamına göz atın:

 

https://www.youtube.com/watch?v=9cNmUNHSBac&t=2sKaynak:

https://www.iflscience.com/physics/how-do-bikes-stay-upright-its-not-what-you-might-think/
Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum