Bilim insanlarından yeni kıyamet senaryosu
Güneş Sistemi'nin, Güneş'e benzeyen L2 Puppis yıldızının, ölmeden önce yüzlerce kat büyüyerek etrafındaki gezegenleri yok etmesine benzer bir kaderi paylaşabileceği iddia edildi.

Sonuçları 'Astronomy and Astrophysics' dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Belçika'daki Leuven Astronomi Enstitüsü'nden bilim insanları, en gelişmiş teleskoplardan ALMA ile yaptıkları incelemede, Güneş'e benzeyen, küçük bir kütleye sahip L2 Puppis'in beş milyar yıl önce yüz kat büyüyerek kızıl bir topa dönüştüğü ve etrafındaki gezegenleri yok ettiğini tespit etti.

Leuven Enstitüsü'ndeki araştırma ekibi adına konuşan Prof. Leen Decin, Güneş'in yok oluş sürecinin yaklaşık 2 milyar yıl süreceğini öngörerek, Güneş'in Merkür ve Venüs'ü yuttuktan sonra cüce bir yıldıza dönüşeceğini söyledi.

TÜM YAŞAMI YOK EDECEK

Decin, Güneş'te meydana gelecek değişimin Güneş Sistemi'nde büyük etkiler yaratacağını belirterek, "Güneşimizin daha büyük ve parlak olacağını biliyoruz. Bu durum büyük olasılıkla yeryüzünde tüm yaşamı yok edecek" dedi. Bilim insanları güneşin ikizi olarak adlandırılan L2 Puppis'in dönüşüm sürecinde çevresindeki gezegenler üzerinde bıraktığı etkileri araştırıyor.

Kaynak
https://tr.sputniknews.com/bilim/201612091026237102-gunes-sistemi-kiyamet-senaryosu/

İleri Okuma
http://www.kuleuven.be/english/news/2016/will-earth-still-exist-5-billion-years-from-now-old-star-offers-sneak-preview-of-the-future
http://www.aanda.org/articles/aa/abs/2016/12/aa29877-16/aa29877-16.html

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum