Neden Polimer Mühendisliği?
Temel bilimlerden kaynak alan disiplinler arası bölümlerin sayısı gitgide artarken kafanızdaki soruların cevabı olabilmek adına farklı bir bölümle devam ediyoruz. Kimya biliminden temel alan ve malzeme yönünde kullanımı ile dikkat çeken, bölümün ismini malzemenin adından alan polimer mühendisliğinden bahsetmek istiyorum.

Türkiye’de polimer mühendisliğinin adı henüz pek duyulmasa da yurt dışında pek popüler olan ve lisans üstü eğitim amaçlı Türk öğrenciler tarafından fazlaca tercih edilen bir bölüm olduğunu belirterek başlamak isterim. Şimdilik sadece Yalova Üniversitesinde lisans düzeyinde tercihlerinize açık olan ve genel itibariyle Kimya yada Kimya Mühendisliği bölümlerinin bir dalı olarak, master ve doktora düzeyinde eğitim veriliyor. Aslında çok sayıda üniversitede bulunmayışı avantaj olarak görülse de lisans düzeyinde alınan polimer mühendisi ünvanı, mezuniyet sonrasında ne gibi sonuçlar getireceğine hep beraber bakalım.

Bölüm lisans düzeyinde 4 sene gibi bir sürede bitirilmesi planlanan ve ingilizce ağırlıklı dersler ile uluslararası ivmeyi tutturacak şekilde dizayn edilmiş. Türkiye’de türkçe kaynak, kitap vs. bulmakta zorlanabilirsiniz; durum böyle olunca yabancı dilde alacağınız dersler yararınıza olacaktır. İlk iki yarıyıla baktığımızda fizik ve kimya derslerinin yanında bu derslerin laboratuvarlarını ve birazda polimer mühendisliği giriş dersleri ile merhaba diyeceksiniz bölüme. Sonrasında mühendisliğin hakkını verdirten yüksek matematik ve polimer bilimi dersleri ile ivmeniz artacak. Geneline bakıldığı zaman polimer ismi çok geçen malzeme tanıma, işleme, tasarım, üretim, geliştirme, uygulama, üretilen malzeme uygunluk kontrolü gibi tüm aşamalarını kapsayan, sorunları çözebilecek yetkinlikte ve tüm bunların yanında mühendislikten kopmayarak üst düzeyde akademik yeterlilik ve analitik düşünme yeteneği, fizik- kimya- matematik konularında iyi bilginiz, mekanik planlama ve tasarım yönü kuvvetli, sorumluluk duygusu yüksek, risk alabilen,  ekip çalışmasına hakim ve yöneticilik kabiliyeti kazandırılacak dersler alacak ve hayatınızı kaliteli bir mühendis olarak programlayacaksınız.

Mezun olduktan sonra  “Ne yapabiliriz?” in cevabı aslında önümüzdeki yıllarda saklı. Şimdilik gönül rahatlığı ile Polimer Mühendisliği, Kimya, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği gibi bölümlerde ortak dersleriniz olduğu için akademik olarak devam edebilirsiniz. Peki devlet kademelerinde bulunabilir misiniz? Bu sorunun cevabını pozitif vermek isterdim fakat üzülerek ”Polimer Mühendisi” olarak alım yapılmadığını belirtmek isterim. Peki sonrasında alım yapıl(a)maz mı? Tabii ki yapılabilir. Bir zamanların popüler bölümleri şimdinin kaybedeni olduğu gibi, yeni açılan bölümlerde ilk mezunları verdikten sonra patlama yapabilir. Özel sektörü de değerlendirip Plastik sanayisinde ve bunlara bağlı malzemelerin üretimini yapan firma veya kuruluşlarda, uzay-havacılık sektöründe, savunma-silah sektöründe, inşaat sektöründe, otomotiv-makine-tekstil sektöründe, yapıştırıcı vb. malzemeler üreten sektörlerde, oyuncak-hediyelik eşya üretimi yapan sektörlerde, kozmetik sektörü, tıpta ve eczacılıkta üretim yapan işletmeler ve kurumlarda çok rahat iş bulabilirsiniz.

İşin özü ülkemizde iş sahası fazla olmamakla beraber yurt dışında  popülaritesi fazlaca olan ve ülkemizde de çeşitli bölümler altında dersleri verilen fakat kendi ismiyle anılmayan, uzun vadede geleceği parlak olan ve ciddi derece ilgi çeken bir bölüm diyebiliriz. Umarım şu sıkıntılı zamanlarınızda bir nebze de olsa sizleri rahatlatmış, faydalı olabilmişimdir. Sorularınız ve katkılarınız için [email protected] e-posta adresinden bana ulaşabilirsiniz. İyi düşünün, doğru karar verin ve mutlu olun. Hepinize başarılar diliyorum.

Murat Başoğlu
Hacettepe Üniversitesi / Biyomühendislik Doktora -

2 yorum

 • Ali Göksu
  Ali Göksu
  8 yıl önce

  şunu da ekleyelim yalnız plastikle beraber kauçukta polimer alanına giriyor en azından bilgisi dahilinde olsun insanların diye yazmak istedim tabikide iş ilanlarına baktığımda kauçuk firması daha az görüyorum plastik firması daha fazla

 • Burak Ünsal
  Burak Ünsal
  8 yıl önce

  esas yorumumu kimya mühendisliğine saklıyorum ama polimer mühendisliği içinde kısa bir uyarı yazıyım: arkadaşlar adına falan kanmayın çoook dikkatli olun tercih ederken.. hayaliniz bu bölümse mutlaka yazın ama eğer değilse Türkiye'de sizi bekleyen plastik fabrikalarından birinde her gün aynı işi yapmak ve işçi takibi olacaktır... kendinizi gizli işsiz gibi hissetmeye hazır olun... ve şimdiden tutumlu olmayı öğrenin çünkü alacağınız maaş İstanbul'da dahi yaşasanız 1500 TL civarında olacaktır... kusura bakmayın gerçekler acı.