NASA’nın kalp atışını algılayan radarı Nepal’de hayat kurtarıyor
Nepal’de yaşanan ve maalesef binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan depremde yaralıların yerini tespit etmeyi kolaylaştırmayı amaçlayan NASA, henüz geliştirilme aşamasında olan FINDER (Finding Individuals for Disaster and Emergency Response) isimli radarı bölgeye yönlendirdi.

Kalp atışlarını algılayabilen radar sayesinde enkaz altında kalan kişiler çok uzak mesafelerden bile kolaylıkla bulunabiliyor. FINDER enkazın 10 metre altındaki kalp atışlarını gözlemleyebiliyor. Beton altında ise 5 metreye kadar mesafedeki yaralıları algılıyor. Açık havada algılama mesafesi 30 metreyekadar çıkıyor. FINDER kalp atışlarının insana mı yoksa başka bir canlıya mı ait olduğunu da ayırt edebiliyor. Radarın bu zamana kadar Nepal’de 4 kişiyi kurtardığı ifade ediliyor.

Kaynak
http://www.log.com.tr/nasanin-kalp-atisini-algilayan-radari-nepalde-hayat-kurtariyor/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • hakan koca
    hakan koca
    8 yıl önce

    Bu teknoloji amerikan savunma sanayi tarafindan gelistirildi. Amaci uzaydan asagida dunyada yasayan tum canlilari tam noktasal koordinat olarak tespit edip yine uydudan gonderilecek micro dalga benzri bir isinla yok etmek. su anki gelistirme asamasi o canlinin insanmi yoksa hayvanmi oldugunu ayird edebilme uzerine yogunlasiyor.