Advertisement
En Küçük Süper Kütleli Kara Deliklerden Biri Bulundu
En Küçük Süper Kütleli Kara Deliklerden Biri Bulundu

Gök bilimciler, cüce gök ada Mkr 462'nin merkezinde küçücük bir süper kütleli kara delik keşfettiler. Bu, Güneş’in kütlesinin 200.000 katı ağırlığındadır. İnsan açısından kesinlikle çok büyük bir ağırlık olsa da süper kütleli kara deliklerin genellikle milyarlarca güneş kütlesi ağırlığında olduğu düşünüldüğünde çok küçük bir ağırlık. 

Bu keşif, Amerikan Astronomi Derneği'nin 239. toplantısında sanal olarak sunuldu. Çok küçük olması, daha ağırlarının nasıl bu kadar çok ve bazı durumlarda bu kadar hızlı büyüdüğüne dair fikir verebilir. Büyük patlamadan sadece bir milyar yıl sonra, bir milyar güneş kütlesinin üzerinde ağırlığa sahip süper kütleli kara delikler zaten vardı. Bu yeni keşfe yol açan gözlemler bunun üzerine genişleyebilir.

New Hampshire'daki Dartmouth Koleji'nden araştırmayı yöneten Jack Parker yaptığı açıklamada, "Bir örnekten güçlü sonuçlar çıkaramayız, ancak bu sonuç cüce galaksilerdeki gömülü kara delikler için çok daha kapsamlı aramaları teşvik etmelidir. Öğrenebileceklerimiz için heyecanlıyız." dedi.

Araştırmacılar ekibi, gök bilimcilerin merkezlerinde büyüyen bir süper kütleli kara delik olabileceğinden şüphelenilen sekiz cüce gök adaya odaklandı. Bu, yalnızca Sloan Digital Sky Survey tarafından görünür ışıkta gerçekleştirilen gözlemlere dayanıyordu.

Ancak büyüyen kara deliklerin anlatısal işaretleri, görünür tayfın ötesinde daha net bir şekilde görülebilir. Bunun nedeni, kara deliklerin dağınık yiyiciler olmasıdır. Aktif olarak beslendiklerinde partiküller ve yüksek enerjili ışık salıyorlar ve bu süreç X-ışınları dedektörleri kullanılarak tespit edilebiliyor.

NASA'nın Chandra'sı bu soruşturmayla görevlendirildi. Büyüyen bir kara deliğe sahip sekiz gök ada arasında yalnızca birinde - Mkr 462 - ikna edici kanıtlar bulundu, ve bu kesinlikle tuhaf bir kara delikti.

Parker, "Mrk 462'deki bu kara delik, süper kütleli veya canavar kara deliklerin en küçüğü arasında. Bunun gibi kara delikleri bulmak çok zor." dedi.

Bu "canavarların" oluşumunu ve hızlı büyümesini açıklayabilecek birkaç teorik senaryo var. Bu süper kütleli kara deliklerin tohumları, Güneş'ten çok daha büyük olması beklenen ilk nesil yıldızlar tarafından ekilmiş olabilir. Süpernovada dramatik bir şekilde sona erdikleri için, benzer büyüklükteki nesnelerle birleşecek ve hızla süper kütleli boyuta ulaşacak devasa kara delikler bırakacaklardı.

Bir başka olasılık da, büyük patlamanın kaotik akabinde kara deliklerin kendiliğinden oluşmasıdır. Bu ilkel kara delikler, süper kütleli türün oluşumuna yol açacak kadar çok sayıda ve kütleli olabilir (ve belki de karanlık maddeyi açıklayabilir).

Her iki senaryo da, şu anda operasyonel yörüngesine giden yolda, şimdiye kadar fırlatılan en güçlü uzay teleskobu olan JWST tarafından test edilecek.Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/incredibly-small-supermassive-black-hole-discovered-in-dwarf-galaxy/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum