NASA, Yeni Starlink Uydu Planıyla İlgili Endişeleri Artıran Beş Sayfalık Mektup Yazdı
NASA, Yeni Starlink Uydu Planıyla İlgili Endişeleri Artıran Beş Sayfalık Mektup Yazdı

NASA, ABD federal hükümetine SpaceX'in önerdiği 30.000 uydudan oluşan ikinci nesil Starlink mega takımyıldızı hakkında endişelerini dile getiren bir mektup yazdı.

NASA, Federal İletişim Komisyonu'na (FCC) yazdığı beş sayfalık mektupta, SpaceX'in gökyüzünü binlerce Starlink uydusu ile doldurma planlarının, düşük Dünya yörüngesindeki olası çarpışmalarda "önemli bir artışa" yol açabileceğini ve aynı zamanda müdahalede bulunabileceğini savunuyor. 

Starlink, SpaceX tarafından işletilen ve dünya çapında geniş bant interneti "ışınlayan" internet uydularından oluşan bir takımyıldızdır. Pahalı olsa da, geleneksel internet erişiminin zayıf olduğu kırsal alanlarda yaşayan insanlara yüksek hızlı internet sağlamada özellikle yararlıdır. Havacılık ve uzay şirketi daha önce yaklaşık 12.000 uydu fırlatma yetkisi aldı, ancak o zamandan beri 30.000 uydudan oluşan ikinci nesil bir takımyıldız için yetki talep etti.

NASA, bu genişlemenin Dünya'nın yörüngesindeki izlenen nesnelerin sayısını iki katına çıkaracağını ve 600 kilometrenin altındaki nesnelerin sayısını beş kattan fazla artıracağını söylüyor. Bunun, gerçekleşmeyi bekleyen bir kaza olduğunu savunuyorlar.

Mektupta, "Bu sınırlı irtifa bantlarında bu büyüklükte bir artış, doğası gereği, yalnızca nesnelerin sayısına bağlı olarak, enkaz oluşturan çarpışma olayları için ek risk getiriyor. NASA, mevcut ve planlanan bilim misyonlarının yanı sıra insan uzay uçuş operasyonlarının bağlantılarda bir artış göreceğini tahmin ediyor." şeklinde belirtiliyor.

Mektup ayrıca, SpaceX'in, uydular otomatik olarak yoldan çekilebildiği için çarpışmaların endişe verici olmadığı iddiasını da reddediyor ve bu noktanın "istatistiksel doğrulama" ile desteklenmediğini söylüyor.

SpaceX'in fırlatmasından bir gün sonra bir jeomanyetik fırtına Dünya'yı vurup uyduları atmosfere göndermişti ve bunun sonucunda 49 uydudan 40'ı kaybedilmişti. NASA'nın endişe mektubu bu kayıptan bir hafta sonra geldi.

Birçoğu, daha önce düşük Dünya yörüngesindeki aşırı kalabalık ve mega takımyıldız hakkında endişelerini dile getirdi. Bazı tahminler, SpaceX Starlink uydularının yörüngedeki yakın karşılaşmaların yarısından sorumlu olduğunu öne sürüyor.

SpaceX'in kurucusu ve CEO'su Elon Musk, Starlink filosunun etkisini "Dünyadaki birkaç bin araba" ile karşılaştırarak büyük bir sorun olduğunu reddediyor. Geçen yıl Financial Times'a “Uzay son derece muazzam ve uydular çok küçük.” demişti.

Uydu tıkanıklığı sorununun ötesinde, Starlink'in uydu takımyıldızı tartışmalara yol açtı. Birçok astronom, astrofotoğraf ve uydu operatörü, binlerce uydunun gökyüzünü doldurduğundan ve gece gökyüzünü gözlemleme ve fotoğraflama yeteneklerini engellediğinden şikayet etti. 30.000’den daha fazla uydu varken, işler daha da sıkışık hale gelecek.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/nasa-writes-fivepage-letter-raising-concerns-with-new-starlink-satellite-plan/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum