Protez Kuyruklu Film Yıldızı Yunus Florida Akvaryumunda Öldü
Protez Kuyruklu Film Yıldızı Yunus Florida Akvaryumunda Öldü

2007 yılında yavruyken kuyruğunu kaybeden ve yerine protez takılan ünlü yunus Winter, 11 Kasım 2021'de, 16 yaşında ne yazık ki öldü. Hayatı filmlere, çocuk kitaplarına ve hatta video oyunlarına ilham kaynağı oldu.

Clearwater Marine Aquarium, Yunus Winter'ın akşam 8 sularında öldüğünü duyurdu. Winter'ın yaşadığı Florida'daki Clearwater Marine Aquarium'dan yapılan açıklamada ülkenin dört bir yanından hayvan bakım uzmanları onun gastrointestinal anormalliğini tedavi etmek için çalıştıklarını söyledi. 

Winter, 2005 yılında Florida'da balıkçı Jim Savage tarafından sadece iki aylıkken bir yengeç tuzağına dolanmış halde bulundu. Hat, Winter'ın kuyruğuna giden dolaşımı keserek nekroza (doku ölümü) yol açtı. Winter, Clearwater Deniz Akvaryumu tarafından alındı ​​ve sağlığına kavuşturuldu. Ancak, kuyruğunu kaybettikten sonra Winter yüzerken kuyruk kütüğünü yunusların normalde yaptığı gibi yukarı ve aşağı hareket ettirmek yerine sağa sola hareket ettirdi ve omurgasındaki baskı nedeniyle skolyoza neden oldu. Akvaryumun web sitesinde Winter ile ilgili “Onun hikayesi, vahşi doğada insan faaliyetlerinin bir sonucu olarak hayvanların karşılaştığı tehlikelerin acı tatlı bir gerçeğidir” diyor.

2006'da radyoda Winter'ı duyduktan sonra, Askı Kliniği Alt Ekstremite Protezleri Başkan Yardımcısı Kevin Carroll, yunusa protez bir kuyruk sağlayarak yardım teklif etti. Protez, kendisi 4 yaşından beri protez bacak takan Hanger Clinic Sarasota Bölge Kliniği Müdürü Dan Strzempka tarafından geliştirildi. Ancak protez geliştirme süreci hiç de kolay olmadı. Carroll, “Bir insana protez takıldığında, protez uzun ve sabit bir kemik haline gelir ve hareket etmez. Ancak yunusta protez tüm omurgasıyla birlikte hareket etmelidir.” dedi.

Winter'ın ölümünün ardından yaptıkları ortak açıklamada, Carroll ve Strzempka, “Winter ile çalışmak bizi alışılmışın dışında düşünmek ve protez cihazlar hakkında yeni yaklaşımlar bulmak zorunda bıraktı. Öyle ki, Winter'ın protezini rahatlıkla kullanmasını sağlayan ve şimdi WintersGel olarak adlandırılan bir materyal bulduk. Winter sayesinde, dünya çapında binlerce ampute insan bu yenilikçi teknolojiden faydalanıyor.” dedi.

Winter, hayatını konu alan Dolphin Tale (2011) ve Dolphin Tale 2 (2014) filmlerinde rol aldı.

7 Kasım 2021'de Clearwater Marine Aquarium, bakıcıların Winter'ın her zamanki hali olmadığını fark ettiğini ve yemeğe ilgisiz kaldığını belirten bir bildiri yayınladı. Testler, Winter'ın "muhtemelen bir gastrointestinal enfeksiyonla savaştığını" gösterdi.

11 Kasım'da akvaryum, Winter'ın "bakıcıları tarafından tutulurken öldüğünü" duyurdu. Bir otopsi, ölüm nedeninin ameliyatla ulaşılması imkansız bir yerde bağırsak torsiyonu (bükülmüş bağırsaklar) olduğunu gösterdi.

Winter için bir anma sayfası, “Dayanıklılık ve güç göstererek her şeye meydan okudu” ​​diyor. "Bizimle Winter dönemi sona ermiş olsa da, onun ruhu ve ilhamı yaşamaya devam edecek." Winter anısına, Clearwater Marine Aquarium için şimdiye kadar 26.468.71 $ topladı.

Carroll ve Strzempka ortak açıklamalarında, “Winter, özellikle hayatı tehdit eden hastalıkları olan her yaştan insana, travmatik yaralanmalara maruz kalanlara ve hatta savaştan dönen askerlere ilham vermek söz konusu olduğunda bize çok şey verdi, dünyaya neşe getirdi, canlı tavrı ve insanlara olan tutkusu ile sonsuza dek hatırlanacak. Winter’ın etkisi önemlidir, kalıcıdır ve her zaman kalbimizde özel bir yere sahip olacaktır."

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/plants-and-animals/movie-star-dolphin-with-prosthetic-tail-dies-at-florida-aquarium/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum