NASA Mühendisi Joan Melendez Misner ile Yeni Neslin STEM'e Katılımına İlham Vermek Üzerine
NASA Mühendisi Joan Melendez Misner ile Yeni Neslin STEM'e Katılımına İlham Vermek Üzerine

Joan Melendez Misner (@YourFemaleEngineer), NASA'da uzay ve asteroit gezegen savunma görevlerinde çalışan bir Entegrasyon Mühendisidir. Çalışmaları arasında Titan'a helikopter (Dragonfly), Europa'ya bir uzay aracı (Europa Clipper) göndermek ve bir uzay aracını bir asteroide çarpmak (DART) yer alıyor.

Joan, topluluk genelinde gönüllü çalışıyor ve STEM Sosyal Yardım Programları ile, özellikle de, STEM eğitimini Latin Amerika'ya getirmeyi amaçlayan bir program olan @PASSAGEscience ile ilgilenmekte.

Joan için amaç, bir değişim yaratıcısı olmak ve gelecek nesle ilham vermektir. Birinci nesil bir mezun olarak, yeterince temsil edilmeyen topluluklarda temsili artırmaya ve rehberlik, sosyal medya ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar aracılığıyla insanları STEM kariyerleri sürdürmeye teşvik etmeye çalışıyor. Joan aynı zamanda bir müzisyen, hırslı bir tenis oyuncusu ve bugünlerde Özel Pilot Lisansını alıyor.

IFLScience, daha fazlasını öğrenmek için Joan ile konuştu.

 

Buraya gelmek için neler yapman gerekti?

Ne gerekmedi ki.

Kimya Mühendisliği ve Kimya alanlarında çift lisans yaparak başladım. Üniversitedeyken, Savunma Bakanlığı'nda (Pathways Stajyeri olarak) staja başladım, özellikle Deniz Kuvvetleri için biyoyakıt nitelikleri üzerinde çalışan Deniz Hava Sistemleri Komutanlığı'nda (NAVAIR) çalıştım. Görev sürem boyunca, hem deniz havacılığında hem de deniz denemelerinde kullanılmak üzere şeker, mısır vb. maddelerden üretilmiş alternatif kaynaklı yakıtları niteledim.

Mezun olduktan sonra NAVAIR'de tam zamanlı olarak işe alındım ve donanma jetleri, havada yakıt ikmali ve itici motor mühendisliği için Yakıt Sistemleri Mühendisi olarak çalışmaya başladım. Test mühendisliği, sistem mühendisliği ve güvenilirlik konularında değerli bilgiler edindim. Tam zamanlı çalışırken aynı zamanda Denizcilik Yüksek Lisans Okulu'ndan Sistem Mühendisliği alanında yüksek lisansımı tamamladım.

Joan in front of a jet

Havacılık sektöründe sekiz yıl geçirdikten sonra uzay endüstrisine geçiş yaptım çünkü sonunda uzay donanımı üzerinde çalışmak istediğimi biliyordum. Blue Origin'de Fırlatma Entegrasyon Mühendisi olarak New Glenn yörünge roketi üzerinde çalışmaya başladım. Bir entegrasyon mühendisi olarak benim rolüm tasarım mühendisleriyle çalışmak ve sistemlerin amacını doğrulamasını sağlamaktı. Fırlatma rampası, (LC-36), sıvı sistemleri, drone gemisi ve iletişimden sistem güvenliğine kadar her şey üzerinde çalıştım.

Ancak Blue Origin'de bir yıl geçirdikten sonra NASA bana şu anki rolüm için mülakat fırsatı verdi. Blue'dan ayrılmak zor bir karardı ama NASA her zaman hayalimdi. 13 kez başvurduktan sonra nihayet benim zamanımmış gibi hissettim. Ve haklıydım. Şimdi, bilimsel görevleri uzaya fırlatmaya yardımcı olan Fırlatma Hizmetleri Programı için çalışıyorum.

 

Bir kariyer fuarında kendinizle tanıştığınızı hayal edin, genç halinize yaptıklarınızı nasıl anlatırsınız?

Hem gezegenimizi hem de evrenimizi keşfetmeye yardımcı olan bilimsel görevlerin uzaya fırlatılmasına yardımcı oluyorsun. Şu anda yaptığın iş çok önemli. Hatta bize doğru yönelebilecek potansiyel asteroitlere karşı Dünya'nın gezegensel savunmasını test eden bir görevin fırlatılmasına bile yardım ettin. Sen bir Gezegen Savunucususun!

 

İş alanınızla ilgili en yaygın yanılgı nedir?

Benim de kurbanı olduğum en yaygın yanılgı, NASA'da çalışmak için mükemmel bir 4.0 ortalama öğrencisi olmanız gerektiğini düşünmek. Bu yanlış anlama, not ortalamam 3.2 civarında olduğu için NASA'da stajyer olmak için başvurmamı engelledi.

Hatırlanmak istediğim tek şey, yıldızlara ulaşmaları için insanlara ilham veren biri olmak. Not ortalamanızın sizi geride tutmasına izin vermeyin. Size işinizi nasıl yapacağınızı öğretebiliriz. Derecenizi tamamlayın ve yol boyunca çok çalışın.

 

İşteki en gurur duyduğun an nedir?

NASA'daki kariyerimin en gururlu profesyonel anı ilk görevimi fırlattığım zamandı ve şimdiye kadar parçası olduğum en havalı görevlerden biri oldu (DART). Gezegenimizin, Dünya'ya doğru bir yörüngeye sahip olabilecek gelecekteki bir asteroitten savunma yeteneklerini test eden bir ekibin parçası olmak iyi hissettiriyor.

NASA'da görevler etrafında dönmeyen en gururlu anım, sosyal yardıma katılımımdır. Öğrencilerle ne yaptığım ve buraya nasıl geldiğim hakkında konuşmayı ve hayallerinin peşinden gitmeleri için onlara ilham vermeyi seviyorum.

 

İşteki unutulmaz hata ya da en zorlu an?

İşle ilgili yaptığım hatayı paylaşmadan önce hepimizin hata yapabileceğini söylemek istiyorum. Bir stajyer olarak hata yapmaktan veya çok fazla soru sormaktan çok korkardım. İş arkadaşlarımın veya ekibimin bu pozisyona sahip olmak için yeterince “akıllı” olmadığımı düşüneceğini düşündüm. Ve çok yanılmışım. İşle ilgili sorular sormanız gerekiyor, bu şekilde öğreniyorsunuz. Bir hata yaparsanız, örtbas etmeyin. Size yardımcı olan akıl hocanıza veya iş arkadaşınıza hatayı dile getirin ve birlikte sonraki adımları çözeceksiniz. Hatalarımdan, başarılarımdan çok daha fazlasını öğrendim. Sadece küçük bir tavsiye.

Şimdi işte yaptığım en unutulmaz hatama gelelim. NAVAIR'de stajyer iken, bir yakıtta ne kadar bakteri olduğunu görmek için bir haftalık bir testi denetledim. Hafta boyunca, projenin önemli bir unsuru olan, verileri kontrol etmeyi tamamen unuttum ve bunun yerine, deneyi sonuçlanması gerekenden 2 hafta sonra hatırladım. Bakteri sayısı çok fazlaydı ve deneyin kapsamının zaman çerçevesini aştığından VE karşılaştırmak için herhangi bir veri toplamadığım için test kullanılamadı. Bu yüzden testi yeniden başlatmak zorunda kaldım ve ne yazık ki sonuçları bildirmekte geç kaldım. Bu benim için bir öğrenme fırsatıydı çünkü bana zamanımı nasıl daha iyi yöneteceğimi öğretti ve deneyi kontrol etmek için e-posta hatırlatıcıları ayarlamayı öğrendim, bu şekilde verileri toplamayı bir daha asla unutmayacağım. Bugün bile, bana belirli görevleri hatırlatması için takvimime son tarih hatırlatıcıları eklerim.

 

Evden ne olmadan asla çıkmazsınız veya en değerli eşyanız nedir?

Sony kameram, Apple Airpod'larım ve uzay temalı sırt çantam olmadan asla evden çıkmam. Yeni yerler keşfetmeyi seviyorum, bu yüzden takipçilerimle paylaşmak istediğim her türlü içeriği yakalayabileceğimden emin olmak istiyorum.

Ayrıca Harry Potter cüzdanımda (Slytherin bu arada) yanımda taşıdığım şanslı bir parçam var. Parça, görev kontrolde mühendis olarak çalıştığım ilk görev olan SpaceX Kargo parçası.

 

Aynı kariyere başlamak isteyen birine vereceğin tek tavsiye nedir?

İlki biraz klişe olacak ama pes etmeyin. STEM'de çalışmak sizin hayalinizse, bir derste başarısız olursanız veya herkesten daha çok çalışmanız gerekiyorsa cesaretiniz kırılmasın. Derecenizi bitirmeye ve hayalinizdeki işi bulmak için çok çalışmaya devam edin. En sevdiğim alıntı: “Başarısızlık başarının tersi değildir; her başarı öyküsünün bir parçasıdır.” (Ariana Huffington)

Bir diğer tavsiyem ise “İş Yapmak İçin Çevre Yapın”. Bir NASA ağ oluşturma etkinliğine gittim ve bir NASA tesisini gezdikten ve NASA mühendisleriyle bağlantı kurduktan sonra onlarla iletişim halinde kaldım. Yaklaşan iş taleplerini sağlayarak bana yol gösterdiler ve özgeçmiş ipuçları ve püf noktaları verdiler. Ağ oluşturmanın doğru yolda ilerlemenize yardımcı olabileceğine gerçekten inanıyorum, bu da sosyal medyada bu kadar etkin olmamın bir başka nedeni. Özgeçmiş yardımına ihtiyacınız varsa, arkanızdayım. Kariyer tavsiyesi verecek birine ihtiyacın varsa, arkanızdayım. Pek çok insan, bulunduğum yere gelebilmem için bu yolda bana yardım etti ve benim birkaç yıl önceki durumumda olan herkese yardım eli uzatmak istiyorum.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum