Yaydığı Enerji Girilen Enerjiyi Aşan Nükleer Füzyon Dönüm Noktası
Yaydığı Enerji Girilen Enerjiyi Aşan Nükleer Füzyon Dönüm Noktası

Ağustos ayında, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı'ndaki Ulusal Ateşleme Tesisinden (NIF) araştırmacılar, sonunda eylemsizlik hapsetme füzyonunun “ateşleme” eşiğini geçmiş olabileceklerine inanıyorlardı. Şimdi bu inanç olaylandı. Füzyon reaktöründen, materyali kaynaştırmak için başlangıçta ihtiyaç duyulandan daha fazla enerji elde etmeyi başardılar.

Etkinlik, geçtiğimiz baharda yapılan testte sekiz kat ve 2018'deki rekor kıran deneylerden 25 kat daha iyi bir gelişme olan 1,3 Megajul füzyon enerjisi açığa çıkardı. Bulgular Nature dergisinde yayınlandı.

"Bu deneylerde, herhangi bir füzyon araştırma tesisinde ilk kez, yakıttan füzyon reaksiyonlarını başlatmak için gerekenden veya yakıt üzerinde yapılan iş miktarından daha fazla füzyon enerjisinin yayıldığı yanan bir plazma durumuna ulaştık." dedi yardımcı yazar Annie Kritcher yaptığı açıklamada.

NIF'deki füzyon yaklaşımı, Eylemsizlik Hapsi Füzyonu olarak bilinir. Bu, Tokamak ve Stellarators gibi füzyon reaktörlerinde araştırılandan farklıdır. Orada enerji, sıcak kaynaştırıcı plazmadan sürekli akışla çıkarılır. Eylemsizlik hapsi füzyonunda, enerji bunun yerine ayrık olaylardan çıkarılır. Dünyanın en enerjik lazeri kullanılarak, küçük yakıt topakları ısıtılarak ve sıkıştırılarak ateşlenir, füzyon oluşturulur ve elektriğe dönüştürülebilecek büyük miktarda enerji açığa çıkar.

Tesisin tamamı üç futbol sahası büyüklüğündedir ama lazer hedefi bir kez ısıtıldığında insan saçı çapında bir sıcak nokta oluşturur. Bu sınırlı alanda, kaynaştırıcı pelet, saniyenin 100 trilyonda biri için 10 katrilyon watt füzyon gücü yayar.

Bu sınırlı alanda gerçekte neler olduğuna dair çok daha derin bir anlayış sayesinde atılım mümkün oldu. Modeller ince ayarlandı ve test edildi, lazer darbelerinin uzunluğu ve pelet etrafındaki radyasyon boşluğu olan hohlraum'un tasarımıyla oynandı.

Kritcher, "Henüz yapılacak çok iş var ve bu, füzyon araştırması için çok heyecan verici bir zaman. Bu çalışmanın ardından ekip, her iki platformda da hohlraum verimliliğini daha da artırdı, sıcak nokta basıncını artırarak daha yüksek performans ve rekor 1.35 MJ HYBRID-E deneyi sağladı." dedi.

Harika bir dönüm noktası olmasına rağmen, ekip bu füzyon başarısını bir "temel kamp" olarak görüyor. Buradan, daha da yüksek basınçlara ve dolayısıyla bu tür füzyondan salınan daha da yüksek enerjiye ulaşmak amacıyla mevcut yaklaşımı geliştirmeyi planlıyorlar.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/nuclear-fusion-milestone-as-energy-emitted-exceeds-energy-put-in-for-first-time/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum