NASA, 2033 Örnek Geri Dönüşü İçin Mars'a İki Helikopter Daha Gönderecek
Ingenuity'nin başarısının ardından NASA ve ESA, Kızıl Gezegenin gerçekten ihtiyacı olan şeyin bir filo olduğuna karar verdi.

Apollo'dan bu yana tartışmasız en iddialı uzay görevi için detaylar geliştiriliyor. İnsanları başka bir dünyaya göndermeye hazır olmasalar da NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Perseverance'ın sabırla topladığı örneklerin sorumluluğunu almayı ve onları güvenli bir şekilde Dünya'ya geri getirmeyi umuyor ve iki helikopterin daha yardımına ihtiyaçları olacak.

Mars keşif araçlarındaki tüm aletler, hala Dünya'da mevcut olan analitik kapasitenin çok gerisindeler ve bu yakında değişmeyecek. Mars'taki kayalarda, toprakta ve hatta atmosferde ne olduğunu gerçekten bilmek istiyorsak, örnekleri Dünya'ya, tercihen kontaminasyona karşı meteoritten daha fazla koruma ile göndermemiz gerekecek.

Elon Musk size ne söylerse söylesin, Mars'ı ziyaret eden ve bazı örnekleri geri getiren insanlar çok uzakta. Bunun yerine NASA ve ESA, Mars'a tekrar kalkış yapabilecek ve daha sonra kargoyu Dünya'ya geri getirecek bir yörünge aracıyla buluşma gerçekleştirebilecek bir iniş aracı yerleştirmek için işbirliği yapıyor. Geri dönüş görevi, kendi örneklerini toplamak yerine, Perseverance tarafından toplananları devralacak ve planlardaki en büyük değişiklik, bu aktarımın nasıl gerçekleşeceğiyle ilgili.

Projenin henüz finansmanı yok ama uzay ajansları planlarını geliştiriyor. İhtiyaç duydukları desteği bulma arayışında, yeni ayrıntılar geri dönüş tarihi - 2033 - ile birlikte açıklandı, Kennedy'nin “bu on yıl bitmeden” bir Ay iniş sözü verdiği 1969'dan sadece biraz daha uzakta.

Mars örneğinin geri dönüşü fikri o kadar önemli bir hedefti ki Perseverance'a tasarlandı. 43 örnek tüpü ile donatılan Perseverance, ilk örnek alma hatasından sonra, bir tanesini atmosferden gazla ve diğer 10 tanesini özellikle ilginç taşlar veya toprakla doldurarak adının hakkını verdi. Ancak Perseverance fırlatıldığında ve hatta indiğinde dönüş görevinin nasıl ve ne zaman gerçekleşeceğine karar verilmemişti. Yeni duyuru bazı detayları dolduruyor.

Daha önce, Örnek Dönüşü İniş Aracının bir Örnek Getirme Aracı ve onunla ilişkili ikinci iniş aracını taşıması planlanıyordu. Bunun yerine NASA ve ESA, olağanüstü başarılı Ingenuity'ye dayanarak, iniş aracını iki helikopterle donatmayı öneriyor. Mars Yükseliş Aracı ile Perseverance'ın onları bıraktığı yer arasındaki boşluğu çok daha hızlı bir şekilde geçebilecekler ve iki tane olması biri başarısız olursa yedeklik sunacak. Ayrıca yükseliş aracı indiğinde, hala çalışıyorsa, Perseverance'ın örnekleri doğrudan Mars Yükseliş Aracına teslim etme olasılığı da var.

ESA'dan David Parker, “ESA, hem Dünya'dan Mars'a tarihi gidiş-dönüş yolculuğunu yapacak olan Dünya Dönüşü Yörünge Aracının hem de Kızıl Gezegenin yüzeyinden fırlatılmadan önce örnek tüplerini Yörünge Örnek Konteynerine robotik olarak yerleştirecek olan Örnek Transfer Kolunun gelişimini tüm hızıyla sürdürüyor." dedi.

Her şey plana uygun giderse, Dünya Dönüşü Yörünge Aracı ve Örnek Geri Alma Aracı sırasıyla 2027 ve 2028'de fırlatılacak. Uzay görevlerinde gecikmeler yaygın olsa da, Ingenuity'nin beklenen görev süresinin çok ötesinde çalışmaya devam etmesi ve hatta uçuşları için rekorlar kırması, örnek dönüş ekibinin iyimserliğini artırdı.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum